Отидете към основна версия

3 010 57

Путин: Транснационалните корпорации не устояха на мощния натиск на чужди политически елити. Ние никого не изгонихме!

  • петербургски международен икономически форум-
  • владимир путин-
  • икономика

Русия с исторически най-нисък процент на безработица - 3.3%

Снимка: ЕРА/БГНЕС

"Второто тримесечие на 2022 г. е най-трудното за руската икономика, за вътрешния бизнес. Причината е бързата промяна на установения ред на търговия, сетълменти и логистика. Промени се и цялата структура на бизнеса и икономическият живот". Това каза в своето изказване пред участниците в Международния икономически форум в Санкт Петербург руският президент Владимир Путин.

Форумът се провежда от 1997 г. и за тези 26 години успя да се утвърди като водеща световна платформа за обсъждане на ключови проблеми на световната икономика. През тази година той се провежда под мотото "Суверенното развитие е основата на един справедлив свят. Нека обединим усилията си в името на бъдещите поколения“.

През април на текущата година брутният вътрешен продукт нарасна с 3,3 на сто на годишна база, а до края на годината ще се увеличи с още 1%. По данни на МВФ обаче, този ръст няма да е повече от 0.7%.

През април се наблюдава ръст в индустрията и търговията на дребно. Освен това обемът на продукцията в преработвателната промишленост през януари-април надвишава миналогодишните стойности с 2.9%.

Руският президент припомни, че преди година настроенията, включително и в руските бизнес среди, са били много предпазливи. И, честно казано, малко хора предвидиха как ще се развият събитията. "В подобна ситуация беше фундаментално важно да се даде опора на бизнеса, да се засили доверието в провежданата политика, да се подчертае неприкосновеността на основните пазарни институции, свободата на предприемачеството и гаранциите за защита на собствеността", уточни руският президент.

Ето и трите пункта, по които ще се работи за развитието на руската икономика:

1. Продължаване изграждането на макроикономическа политика, като се отчита реалната ситуация и акцентът бъде върху целевата инфлация, както беше направено миналата година или по време на пандемията, когато търсенето в икономиката спадна.

"Бих искал да отбележа, че днес нашите публични финанси като цяло са балансирани. В момента има малък федерален бюджетен дефицит, но той до голяма степен се дължи на отлагането на планираните разходи за по-ранна дата. Предприехме тази стъпка съзнателно, за да ускорим изпълнението на държавните и регионалните програми", уточни Путин.

Какво се случва с непетролните и газови приходи. През януари-май те са нараснали с 9,1%, което е осезаемо над прогнозите. В същото време през месец май процентът е плюс 28,5%.

"Отново искам да подчертая, че говорим за бюджетни приходи, които не са свързани с износа на петрол и газ, а това е важен показател, че реалният сектор на нашата икономика, нейните производствени предприятия, производственият сектор, търговията и услугите се развиват и набира скорост", уточни руският президент.

2. Финансовите възможности на държавата позволяват да се поддържа стабилен курс към осигуряване на социална справедливост и намаляване на бедността и неравенството.

Държавата е индексирала пенсиите и социалните помощи, плащанията и е увеличила минималната работна заплата и жизнения минимум с по-бързи темпове от растящите цени. В резултат на това още през четвъртото тримесечие на миналата година реалният разполагаем доход на гражданите се е върнал към растеж. "Да, той също е все още скромен, но все пак това е тенденция. Тази тенденция трябва да се засили през тази година. Във всеки случай силно се надявам. Очевидно това също подкрепя търсенето, а оттам и местното производство и сектора на услугите, особено предприятията в регионите, на местно ниво и в резултат на това има положителен ефект върху регионалните финанси и регионалните бюджети", призна Путин.

3. Важен акцент е развитието на частната инициатива. "Миналата година ни пророкуваха, че под натиска на санкциите Русия ще се върне към затворена административно-командна икономика. Но ние, както знаете, избрахме пътя на разширяване на свободата на предприемачеството и практиката показа, че постъпихме абсолютно правилно. Животът го е доказал", отбеляза руският президент.

Забележително събитие и мощен стимул за нашия бизнес е замяната на транснационалните корпорации, които напуснаха руския пазар. За съжаление те не можаха да устоят на мощния политически натиск на чужди политически елити.

"Вие много добре знаете, че ние не изгонихме никого от нашия пазар, от нашата икономика, а напротив, предложихме да претеглим плюсовете и минусите, да помислим внимателно за нашите руски партньори и възможните последици от подобна стъпка. Всеки наш партньор имаше право на избор", каза руският президент.

Много чуждестранни марки отдавна продават продукти, които са изцяло произведени в руски заводи, всъщност това са руски стоки - само с чужди лога. "Така че освобождаването им с напускането на собствениците на търговски марки няма да спре - само логото ще се промени. Печалбите от този бизнес остават у нас. Ние ще работим за новите руски собственици, ще им помогнем да осигурят доходи за служителите на техните предприятия, както и за подизпълнителите и контрагентите", обеща Путин.

Ако в началото руските предприемачи са били много притеснени от напускането на западните компании, сега те заемат освободени производствени мощности и обекти в търговски центрове. Някои малки, т.нар. нишови марки, които преди продаваха дрехи, обувки и други стоки чрез социалните мрежи, сега отварят свои собствени магазини.

Само през 2022 г. руските производители са подали над 90 000 заявки за търговски марки. В допълнение към облеклото и обувките, това са предимно софтуер, битова химия, парфюми, козметика и други.

"Мисля, че няма да разкрия тайна, ако кажа, че в хода на комуникацията с представители на местните бизнес среди все по-често се отправят искания да не се връщат „скитащите“ чуждестранни компании. Знаете ли, същото нещо се случи с нас в областта на селското стопанство след 2014 г., когато нашите местни селскостопански предприятия започнаха да набират скорост, на всички срещи с фермерите имаше един и същи въпрос: да пуснем нашите конкуренти или не? На въпроса: кога да започна? [Отговор:] никога, изобщо не ги пускайте, ние ще направим всичко. Трябва да кажа честно: нашите земеделски производители успяват. Ръстът на селскостопанската продукция през миналата година е над 10%. И за всички стокови позиции в този сектор ние реално затваряме нуждите си и работим активно за износ", допълни Путин.

"Ако чуждестранните производители искат да се върнат отново, да дойдат на нашия пазар - а все по-често чуваме такива приказки - ние не затваряме вратите за никого. Разбира се, никой не се страхува от конкуренцията: както знаете, тя е двигателят на прогреса и търговията. Ние ще им създадем необходимите условия за работа в Русия", обеща руският президент в своето слово пред участниците в 26-тия икономически форум, който се проведе в Санкт Петербург.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 25 гласа.

Свързани новини