Моят основен сценарий предполага, че България ще се присъедини към еврозоната през 2025 г., което трябва автоматично да доведе до повишаване на кредитния ни рейтинг в относително кратък период от време.
Това коментира за ФАКТИ икономистът Румен Гълъбинов.
МВФ очаква растежът ни да се ускори тази година, а инфлацията да продължи да намалява.
Растежът на БВП се очаква да достигне около 2,75% и инфлация под 3%.
Отлагане на приемането на еврото може да повлияе негативно на икономическите настроения и инвестициите в България.
Според МВФ, заедно с наближаването на приемането на еврото, България трябва да се справи с дългогодишни проблеми, като бедността и неравенството, ниски инвестиции и производителност, както и намаляващото население, които ограничават икономическия ни растеж.
Това, че в момента доларът поевтинява, ще помогне на намаляването на инфлацията у нас, смята още икономистът.
ФЕД замрази лихвите в САЩ. ЕЦБ също няма намерение да сваля лихвите в Еврозоната. Еврото вече гони 1,10 спрямо долара.
Малко по малко България върви в правилната посока.
Което е добре за влизането ни в Еврозоната, допълни Гълъбинов.
Пред Евронюз България икономистът подчерта, че БНБ е взела мерки относно жилищното кредитиране, например увеличила е минималните задължителни резерви на банките, които държат в БНБ, и по друга линия се опитва да „охлади“ този пазар.“
"В никакъв случай не споделям мнението, че в жилищния пазар има някакъв балон, защото за балон са други индикациите, заяви той. Просто в България поради липсата на достатъчно алтернативи за инвестиране, недвижимите имоти си остават един такъв сигурен и доходен инструмент, тъй като ние, за съжаление, нямаме добре развит капиталов пазар. Борса, акции, фондове и така нататък“, посочи икономистът.