За ядрената енергетика в Европа се водят спорове. Протестът е част от демократичните спорове. Според най-новите изследвания над 50% от жителите на Унгария одобряват споразумението, а „против“ са около 10%.
Това коментира пред БНР посланикът на Унгария у нас Андраш Клайн.
Според него една атомна централа не означава същия вид зависимост като газопровод, защото горивният елемент може да бъде внасян и от другаде. Освен това Русия е важен икономически партньор за Централна и Източна Европа. Една евентуална сделка с Русия да се отрече само защото е руска, е нещо, което не можем да споделим.
Има периоди, когато в Унгария трябва да внасяме 40% от тока от чужбина. От нови мощности имаме нужда. След 2030-а година Унгария ще трябва да спре два стари реактора. Очевидно е, че имаме нужда от нови мощности и трябва да се намери начин, по който да имаме възможност да произвеждаме по-евтин ток, защото това е важен социален въпрос, но и икономически, отбеляза Андраш Клайн.
ЕС скоро ще подпише договор за свободна търговия със САЩ, където токът е 60% по-евтин от този в Европа. Ако не успеем да намалим цената на тока в страните си, ще изгубим конкурентоспособността си. /…/ Според нашите експерти разширяването на една атомна централа с руска технология е по-изгодно да бъде разширена отново с руска технология.
„Пакш“ е единствената в Унгария работеща АЕЦ. Тя е построена през 80-те години на миналия ХХ в. от съветски учени. Тя разполага с четири реактора тип ВВЕР-440 с обща мощност от около 2000 МВ. Атомната централа е разположена на 100 км. от столицата Будапеща и на 5 км. от град Пакш.
Атомната централа задоволява около 42% от нуждите на ток. Тя влиза в държавния енергиен холдинг MVM.
Парламентът на Унгария прие през 2009 г. решение за изграждането на два нови блока в АЕЦ „Пакш“. Търгът за изпълнител беше насрочен за 2011 г., но беще пренасрочен за декември 2013 г., но не се състоя. „Роастом“, френската Areva и американската Westinghouse бяха заявили интерес.