Китай има интерес към реализирането на мащабен проект за модернизиране на железопътната инфраструктура на Турция, съобщава сайтът Eurasiantimes.
Очаква се Китай да инвестира около 60 млрд. USD в предлагането на Европа като алтернатива на руските маршрути, за да предостави на европейските превозвачи алтернативни логистични маршрути, които заобикалят Русия на фона на продължаващия конфликт с Украйна.
Президентът на държавната инвестиционна агенция Invest in Turkey Бурак Даглиоглу даде подробности по проекта в интервю за South China Morning Post.
Новата концепция за транспорт и логистика включва електрификация на съществуващи железопътни линии, изграждане на нови маршрути в страната, изграждане на нов мост в Истанбул и създаване на високоскоростна железопътна линия между Истанбул и Анкара.
Проектът ще бъде част от по-голямата китайска инициатива „Един пояс, един път“ (BRI), насочена към свързване на Европа и Азия. Турция беше една от първите страни, които подкрепиха тази инициатива и подписаха меморандум за сътрудничество през 2015 г., интегрирайки OBOR с концепцията за „среден коридор“.
Един от ключовите участници в проекта може да бъде китайската държавна корпорация CRRC Zhuzhou Electric Locomotive, която вече има завод в Турция. По-рано компанията представи най-бързия влак на метрото в Истанбул, получавайки признание за постиженията си.
Очаква се за реализиране на проекта да бъде проведен открит търг, в който да участват и други предприятия.
Инвестицията на Китай в железопътната инфраструктура на Турция може да бъде важна стъпка към създаването на по-тесни икономически връзки между Изтока и Запада. Новата железопътна мрежа ще осигури не само по-бърза логистика, но и алтернативни маршрути за товарен транспорт, което е от ключово значение в условията на сегашното геополитическо напрежение.
В допълнение към железопътния сектор, Китай също прояви интерес към други области на турската икономика, включително технологично развитие, производство на електрически превозни средства и енергийни проекти. Към средата на 2024 г. общите китайски инвестиции в Турция възлизат на около 6 млрд. USD, разпределени между 1300 компании.
Туризмът също се превръща във важна сфера на сътрудничество между двете страни. През 2024 г. Турция е била посетена от 300 000 китайски туристи, което е малко повече от миналата година, но все пак е под нивото от 2019 г., когато страната е била посетена от 500 000 туристи.
Анкара работи активно за привличането на повече туристи от Китай, включително чрез развиване на културен обмен и маркетингови програми в китайските провинции, каза Даглиоглу.
„Бихме искали да развием сътрудничество в областта на туризма и културните събития“, добави той.