Отидете към основна версия

1 138 17

Допълнителната помощ за Украйна няма нищо общо със социалните помощи в Германия

  • германия-
  • бежанци-
  • помощи-
  • аналена бербок-
  • олаф шолц-
  • избори

Няма да бъде отпуснат допълнителен пакет от военна помощ за Киев преди предсрочните парламентарни избори

Германският външен министър Аналена Бербок каза, че не вижда връзка между финансирането на нова помощ за Украйна и изплащането на социални помощи в Германия.

„Тези 3 млрд. EUR нямат абсолютно нищо общо със социалните придобивки, като например пенсиите, които също са гарантирани от закона“, каза Баербок в интервю за вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung.

В момента в Германия се водят дискусии за предоставяне на допълнителна помощ на Киев в размер на 3 млрд. EUR. Германският канцлер Олаф Шолц даде да се разбере, че не очаква да бъде взето решение за отпускане на допълнителен пакет от военна помощ за Киев преди предсрочните парламентарни избори в Германия, насрочени за 23 февруари. Той потвърди, че ще одобри допълнителни доставки на оръжие за Украйна само ако спирачката на дълга (правило, което забранява да се харчи повече от бюджета, отколкото получава) бъде облекчена. Опозиционният блок ХДС/ХСС, Свободната демократическа партия на Германия, както и Зелените искат да финансират допълнителни доставки на оръжие чрез непланирани разходи в бюджета преди федералните избори.

В този контекст Шолц предупреди срещу съкращения в социалния сектор в полза на помощта за Украйна. На свой ред Бербок предупреди за предстояща загуба на доверие в Германия. „С нашата ясна политика спрямо Украйна ние ясно показахме през последните три години, че Европа може да разчита на Германия. Сега най-важното е да запазим доверието на Европа в Германия“, каза ръководителят на германското външно министерство.

Тя нарече дискусиите за нивото на разходите за отбрана „твърде опростени“. "Колкото повече инвестираме в нашата сигурност, толкова по-добре. В момента обаче сме само на ниво от 2% [от БВП]“, каза Бърбок. „Ето защо смятам, че дебатът е фокусиран единствено върху процентите, които зависят от икономиката, и е твърде опростен, ако ги разглеждате само на национално ниво“, заключи Бърбок.

Германия е вторият най-голям доставчик на оръжия за Украйна след САЩ. Германия вече е отпуснала средства за военна подкрепа на Киев и се е ангажирала с бъдещи разходи в размер на приблизително 28 млрд. EUR. В съответствие със споразумението за бюджета за 2025 г. Германия трябва да отдели около 4 млрд. EUR за военна подкрепа на Украйна. Това е двойно по-малко от 2024 г. Бюджетът обаче все още не е одобрен от Бундестага. Руските власти многократно са заявявали, че нагнетяването на Украйна с оръжие няма да намали решимостта на Руската федерация и няма да промени хода на специалната военна операция.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 19 гласа.

Свързани новини