Отидете към основна версия

2 091 0

ЧЕЗ: Не искаме висок наем за стълбовете

  • чез-
  • кзк-
  • стълбове

Като единствен собственик на стълбовете, по свое усмотрение, ЧЕЗ може да реши да отдава под наем или да не отдава под наем своите съоръжения, срещу адекватно и пазарно определено заплащане, което да покрива допълнителните разходи

ЧЕЗ Разпределение България по никакъв начин не е злоупотребило с господстващо положение, тъй като наемателите на стълбовете, собственост на компанията, имат избор дали и кога да използват тези стълбове, или да си изградят собствени трасета, за което нямат ограничения от страна на ЧЕЗ Разпределение.

Това се казва в официално съобщение на ЧЕЗ до медиите.

Комисията за защита на конкуренцията предяви на „ЧЕЗ разпределение България“ АД, „ЕВН България електроразпределение“ ЕАД и „Енерго-про мрежи“ АД твърдения за извършено нарушение на чл. 21 от ЗЗК, което се състои в злоупотреба с господстващото положение на дружествата във връзка с определяне и налагане на необосновано високи цени на достъп до стълбовната електроразпределителна мрежа ниско напрежение, с което се предотвратява, ограничава и нарушава конкуренцията.

Стълбовете, за които става дума, са собственост на ЧЕЗ Разпределение България и са елементи от енергийната инфраструктура на обслужваната от дружеството територия. Като такива те следва да бъдат поддържани в безопасно и технически изправно състояние в съответствие с нормативните изисквания и с грижата на добър стопанин, припомнята от ЧЕЗ.

Като единствен собственик на стълбовете, по свое усмотрение, ЧЕЗ може да реши да отдава под наем или да не отдава под наем своите съоръжения, срещу адекватно и пазарно определено заплащане, което да покрива допълнителните разходи, направени от дружеството във връзка с отдаването под наем и да донесе ползи, така че това отдаване да бъде икономически обосновано и законосъобразно.

За съжаление има редица случаи, в които кабелни оператори използват собственост на ЧЕЗ Разпределение без разрешение, което само по себе си е нарушение, тъй като тези стълбове са собственост на дружеството и на практика подобно поведение представлява самоуправство с чужда собственост.

ЧЕЗ Разпределение България е публично дружество. Решения относно активите на дружеството се взимат от Съвета на директорите, в които са представени както мажоритарните, така и миноритарните акционери.

В законоустановения срок ЧЕЗ Разпределение България ще внесе становище.

ЕНЕРГО-ПРО Мрежи категорично не приема твърденията на КЗК за извършено нарушение, представляващо злоупотреба с господстващо положение при определяне на цени за ползване на съоръжения от електроразпределителна мрежа ниско напрежение, собственост на дружеството. Компанията ще представи своите аргументи в определения срок пред Комисията. Това се посочва в съобщение до медиите от ЕНЕРГО-ПРО.

Електрическите стълбове са част от електроразпределителната мрежа и като неин собственик ЕНЕРГО-ПРО Мрежи се грижи за тяхната техническа изправност и безопасност. В редица случаи съоръженията се използват от кабелни оператори нерегламентирано и несъгласувано, с което се нарушава собствеността на мрежовото дружество и се създава риск от възникване на инциденти.

Отдаването под наем на съоръженията по свободно договорени пазарни цени е законно право на всяка бизнес организация, която извършва търговска дейност на територията на страната. Чрез регламентиране достъпа на външни, неоторизирани лица до съоръженията се упражнява контрол върху безопасността на тяхната експлоатация и се предотвратява възможността от възникване на злополуки с хора или имуществени щети.

По повод съобщение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) свързано с изграждането на кабелни електронно-съобщителни мрежи върху стълбовете от разпределителната мрежа ниско напрежение, собственост на EVN България Електроразпределение, дружеството заявява, че ще внесе в срок своето становище пред Комисията, след като се запознае с всички детайли на предявеното твърдение.

Принципната политика на компаниятае, че ползването на части от мрежата, собственост на EVNБългария Електроразпределение, при желание от други субекти за техни бизнес цели не може да става безвъзмездно, което не се отрича от съобщението на КЗК. Конкретният модел на ценообразуване, прилаган от EVNБългария Електроразпределение, отразява разходите, които дружеството извършва по поставяне и безопасно съхраняване на кабелните електронно-съобщителни мрежи върху стълбовете на разпределителната мрежа. Дружеството вярва, че в рамките на производството на КЗК ще може да представи своите аргументи с цел намиране на най-доброто за всички страни решение.     
 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини