Тази градушка можеше да се прогнозира и тя беше прогнозирана от Европейския център за борба с опасните атмосферни явления и с гръмотевичните бури, каза в “Денят започва” по БНТ климатологът д-р Георги Рачев. Но нямаше възможност да се каже, че тази градушка ще бъде толкова голяма, уточни специалистът.
„Това е един много мощен, голям купесто-дъждовен облак, който обикновено има размери няколко десетки километра. Това са около няколко хиляди кубически километра въздушна маса и едно голямо ледено зърно”, описа той стихията.
Агенцията за борба с градушките е предала информацията за приближаващата към София градушка и е информирала компетентните институции. Това заяви инж. Николай Николов – изпълнителен директор на агенцията, пред "Фокус".
По думите му агенцията предава в реално време информация към Военновъздушните сили на армията, ръководство "Въздушно движение", Гражданска защита и НИМХ. Той допълни обаче, че подобна градушка се образува много бързо.
"Вчера над София, и по-конкретно над Драгоман, се бе образувала суперклетка в порядъка на 7-8 минути. За същото време тя се изсипа над столицата с най-голямата си сила. Нашите радарни станции отчетоха явлението. Екипите на Агенцията за борба с градушките работиха вчера до 3.37 часа през нощта в цялата страна заради паднали градушки. Радарната информация, която получаваме я предаваме директно онлайн на другите институции", каза още Николай Николов.
Той коментира, че Агенцията за борба с градушките обработва градоопасни облаци само над земеделски площи, а не над градове, какъвто е случаят в София. Николов допълни, че проблемът с липсата на пари за противоградни ракети, за който агенцията по-рано информира, вече е разрешен, като се очаква на днешното заседание на Министерски съвет да бъдат гласувани допълнителни средства в размер на 1.2 млн. лева.
Разчистването на София след вчерашната силна буря и градушка продължава, съобщи в свой репортаж държавната електронна медия. Листа, клони, счупени стъкла от прозорци и витрини са разпръснати по тротоарите и улиците на града.
Мобилизирани са всички почистващи фирми. Над 150 сигнала постъпиха в полицията във връзка с произшествия след бурята. Един мъж загина от паднало дърво, над 20 са преминали през “Пирогов”. Сред най-силно засегнатите от градушката квартали и общини са „Филиповци”, „Люлин”, „Триадица”, „Дървеница”, участъци от Цариградско шосе, районът около Руски паметник.
Днес започва описването на щетите от застрахователните компании на автомобилите, които имат пълно автокаско. Кметът на София Йорданка Фандъкова ще посети Столичното управление на пожарната, за да се запознае с готовността на екипите и на доброволното формирование на общината за съвместни действия при кризи през летния сезон.
Сградата на “Енергопроект” на бул. "Джеймс Бучър" в кв. "Лозенец" е една от най-сериозно пострадалите от стихията.
Над 170 съобщения е получила от телефон 112 пожарната в София, съобщи в предаването “Денят започва” директорът на ГДПБЗ.
Над 30 екипа, повече от 120 служители работиха цяла нощ – каза по телефона старши комисар Васил Василев. В момента още има екипи навън. Остава още около 20 съобщения, които трябва да бъдат отработени през деня.
Пожарната очаква още обаждания, главно за отводнявания. Сградите където има опасност от падащи предмети, са заградени с ленти. Такива сгради не са много, но има поражения със счупени стъкла.
Собствениците и ползвателите на тези имоти е хубаво да изчистят и да предприемат мерки за обезопасяване на етажите и такива предмети, които могат да застрашат преминаващите граждани, препоръча старши комисар Василев.
Проблеми заради градушката снощи имаше и с въздушния трафик. Компютърната система на Летище София е била срината от токов удар, съобщи Нова ТВ. Последвала е 20-минутна забрана за излитане и кацане на самолетите.
Бурята в София прекъсна за минути и мобилните комуникации. И към трите оператора са постъпили стотици сигнали от граждани, че не могат да се обаждат.