Стига да има предварителна информация, разбира се, че предупредителните сирени биха били добре дошли. За съжаление, вчера нямахме предварителна информация за градушката и ни се наложи да реагираме на момента, обясни за „Здравей, България” по Нова ТВ столичният кмет Йорданка Фандъкова.
Тя обаче подчерта, че екипите на пожарната са реагирали изключително бързо и са били първи на най-рисковите места и благодарение на това няколко ситуации със затиснати хора в автомобили били разрешени бързо. „Природни бедствия се случват, никой не е застрахован. В такива моменти трябва да е ясно, че хората трябва да потърсят първото възможно място да се приберат”, коментира кметът.
Йорданка Фандъкова обясни, че в деня след силната градушка са мобилизирани всички служби и районни кметове, за да се извършват огледи за опасни елементи по сградите и надвиснали стъкла и така да се предотвратят евентуални нови инциденти.
Относно случая със загиналия човек в Борисовата градина, който бе затиснат от дърво, кметът на София обясни, че опасните дървета в София непрекъснато се проверяват и че в конкретния случай, по първоначална информация, става въпрос за живо дърво, което не е било изсъхнало. „Възложила съм пълна проверка, включително ще има и полицейско разследване, за да се види какво точно е дървото”, подчерта Фандъкова.
„Нямаме проблем с бюджета и средствата за поддържане на парковете и градините. Това е въпрос на специалисти, които трябва да кажат, че дадено дърво е опасно и трябва да бъде отрязано. Работи се непрекъснато, но няма как да се предотврати една такава буря”, обясни Йорданка Фандъкова.
Стотици автомобили със счупени предни, задни и странични стъкла, надупчени ламарини и много изнервени хора на опашка – такава гледка завари репортер на Нова ТВ пред едно от застрахователните дружества в столицата на бул. „Драган Цанков”.
Още от ранните часове на деня множество хора искат да декларират щетите по колите си след силната градушка на 8 юли. Някои от тях чакат дори от 00 ч. вечерта, като били пренощували в колите си. „Как така никой не можа да каже, че идва такава буря?”, питаха се хората на опашката.
„Беше като под обстрел. Нямаше къде да се скрием. Беше ужасяващо”, разказа мъж, чиято кола е с надупчено задно стъкло от градушката. „Очаквам най-доброто от застрахователите, макар че се съмнявам това да се случи. Щетите са огромни, съмнявам се да покрият всичко на 100%. Ако трябва да си поправям колата, 10 000 лева няма да стигнат”, категоричен бе мъжът. Друг шофьор призова застрахователите, както са взимали парите за застраховката, така сега и те да бъдат експедитивни, разбиращи и коректни със заплащането.
Според официалното съобщение на Столична община:
Със заповед на кмета на София Йорданка Фандъкова са мобилизирани всички фирми-оператори, отговарящи за почистването, и експлотационните дружества да ангажират всички свои сили за възстановяване на последствията от бурята. Почистването на града започна веднага и продължава във всички райони на територията на София.
Най-важното е градът да се възстанови в най-кратки срокове, каза кметът на София Йорданка Фандъкова.
Извършва се почистване на улици и тротоари от паднали клони, дървета и листна маса, както и наноси на земна маса, работи се за осигуряване на проводимостта на дъждоприемни шахти. Отстраняват се повреди на светофарни уредби.
През нощта са включени 50 почистващи машини, камиони, техника за отводняване. Около 22.00 часа снощи бе пуснато движението в транспортиня подлез на НДК, а към 23.00 часа движението по бул.”България”.
На терен продължават да работят почистващите-фирми, 5 екипа на звеното за аварийна спасителна дейност и доброволци от доброволното формирование на Столичната община. Доброволците участват при разчистването на паднали клони и дървета.
Всички кметове на райони в Столична община имат задача да направят огледи на сгради за опасни елементи и да бъдат предприети мерки, каза също кметът Фандъкова.
Общинските сгради са застраховани.
Получени и обработени сигнали в общинския оперативен център през телефон 112 са над 700. На телефона на Столичния инспекторат са получени 770 сигнала, които са отработени.
Днес, 9 юли, се проведе среща на кмета на София Йорданка Фандъкова и комисар Огнян Методиев, директор на Столичната пожарна и ст.комисар Васил Василев, зам.-директор на ГД ПБЗН, на която бяха обсъдена готовността на пожарната с специализирана техника за различни природни бедствия. Общо 20 екипа на пожарната са участвали на терен, като най-много сигнали са обработени от западните райони на града, каза комисар Методиев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 georgi genchev
10:10 09.07.2014