Втора приливна вълна идва към Мизия. Полицаи и Гражданска защита избутаха телевизионните екипи почти извън града.
Силната вода отново започва да пълни града с вода и да отцепва пътя, съобщи Нова телевизия.
До момента потвърдена информация за една жертва на водната стихия, но всички се опасяват, че ще има още.
След спасителните операции, основната задача бе да разпределим усилията така, че хората да не изкарат втора нощ навън, директорът на ГДПБЗН Николай Николов. Всички евакуирани, които не са при близки и роднини, са настанени в специално оборудвана за целта детска градина. Основната ни задача бе да разпределим усилията така, че хората да не изкарат втора нощ навън. Предстоят дълги месеци на възстановяване, които ще започнат с оценка и оглед на щетите. Уточнява се как и в какви срокове да се съберат комисиите, които да започнат работа веднага след оттеглянето на водата, за да могат да се оценят щетите и държавата да поеме своя ангажимент по подпомагане на хората и възстановяване на техните домове. На последното заседание на съвета беше приет доклада на ГДПБЗН за оценка на щетите в страната, които без последните два дни бяха приблизително 500 милиона лева. Това позволи да предложим да се задейства фонд „Солидарност”, управляван от ЕК. Този фонд ще даде възможност към ресурсите на държавата, да се прибави и тези на ЕК, за да се подпомогне живота на пострадалите”, обясни директорът на ГДПБЗН. |
Бедствието в Мизия е по-сериозно от това в с. Бисер преди години. Това заявиха пилотите на хеликоптерите "Кугър", които се завърнаха от залятата Мизия в авиобаза "Крумово" днес следобед. Те са спасили близо 20 човека с въжета и лодки.
Частни язовири може да са причинили потопа в Мизия, подозират местни жители. През последните три дни няма валежи и те недоумяват откъде може да е дошла толкова много вода.
Сега десетки жители на Мизия имат общ дом - детската градина в града. Легла има само за няколко късметлии.
Всички евакуирани бяха категорични, че никой не ги е предупредил, че трябва да се евакуират. А вълната ги е изненадала.
От сутринта всички управляващи повтарят едно и също: че са имали огромен проблем с отказа на хората да се евакуират.
Има подозрения, че са правени корекции на коритото на река Скът, които не са включени в плана за управление.
„Подозира се, че именно това е довело до пълноводието и силното течение. Язовирите на този етап се изключват като причина”, уточни пред Нов телевизия шефът на дирекция управление на водите в екоминистерството.
Въпреки това министърът на околната среда и водите в оставка Станислав Анастасов направи уточнението, че няма нито един прелял язовир. Проблемът бил в преливането на реката.