Осми ден продължава отводняването в Мизия. Нивото на водата още е над метър в най-ниската част на града. Засега е възможно почистване само в отводнените райони.
В ниските части се отводнява с мощни помпи с голям дебит, каза старши-комисар Васил Василев, ръководител на Кризисния щаб в Мизия, пред БНР. С по-малки помпи се работи за отводняване на дворове и домове. Вече е изтеглена водата от училищата и детската градина в наводнения квартал. Старши комисар Василев призова за доброволческа помощ при почистването на вече отводнените постройки. В бедстващия град сградите са покрити с мухъл, дворовете са в тиня и има много едри и по-малки боклуци, които са били влачени от приливната вълна. Много от пострадалите са възрастни и самотни хора, които няма да успеят сами в почистването.
В Мизия има над 30 доброволци, които помагат за събирането на тинята и унищоженото имущество, каза Васил Гурев от БЧК, който организира доброволческите групи. За да се ограничи достъпът на мародери до домовете, за доброволците са предвидени ленти на ръката. От БЧК призоваха желаещите да помогнат с разчистването, да следят съобщенията за ситуацията в Мизия, защото голям брой доброволци са нужни за пълното отводняване. Те трябва да имат подходящи за работа в трудни условия облекло, гумени ботуши и здрави латексови ръкавици. Сформиран е Център на доброволеца, който да организира желаещите да помагат.
В бедстващия град няма питейна вода. Храната е от консерви и полевата кухня на военните. Все още е остра нуждата от лопати, ръчни колички, гумени ботуши и ръкавици, защото мащабното почистване на рухналите постройки, удавените животни, унищоженото имущество, мухлясалите сгради и тинята тепърва предстои.
Шокиращи гледки излизат на осмия ден след наводнението в Мизия, защото няма кой да прибере разлагащите се животни и съществува реална опасност от епидемия, сгъсти боите бТВ в свой репортаж. От пострадалия град призоваха да бъдат дарявани дезинфектанти, тъй като разлагащото се месо от фризерите плува още във водата или се въргаля по отводнените улици. От седмица събрани в чували мъртви животни стоят неприбрани.
В много от наводнените къщи все още не може да се стигне до стопанските сгради. В една от къщите например има над 40 умрели заека, но в момента те могат да бъдат извадени само с лодка.
Оказва се, че само една ГАЗ-ка и четирима служители на общината в Мизия се занимават с най тежката и неприятна работа – извозването на мъртвите животни.