Обстановката в страната постепенно се нормализира след падналите през последните две денонощия дъждове и загиналите трима души.
Близо 80 населени места в България бяха засегнати при последните наводнения.
Всички спортни и културни прояви в Бургас днес ще започват с минута мълчание в памет на жертвите на вчерашното наводнение. Утре в града е ден на траур в памет на загиналите две жени - на 69 и 21 години и един мъж - на 27 години.
Близо сто души са прекарали тази нощ в приюти или приемни домове в пострадалите от пороите общини Бургас и Приморско. След като дъждовете спряха ситуацията започва да се нормализира, щетите обаче са много големи.
В общините Димитровград и Харманли обстановката постепенно се нормализира след падналите вчера там проливни дъждове.
Остава опасносттаот приливането на язовира край свиленградското село Лозен. Снощи беше укрепена допълнително язовирната стена и превантивно бяха евакуирани 30 души. В другата критична точка – димитровградското село Странско, пороят наводни 20 къщи. Пострадалите хора са подслонени в детската градина, като им бяха раздадени топла храна и завивки.
Днес спасителните дейности продължават с отводняване на постройките и описване на нанесените щети. Общините по поречието на река Марица са направили организация при евентуално преливане на реката.
Главен комисар Николай Николов – директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, заяви пред БНР:
Тежка нощ – наложи се стотици хора да бъдат евакуирани от застрашените места. Повече от 80 души бяха трудно подвижни, лежащо болни. Те бяха евакуирани от нашите служби и настанени в кризисни центрове. За тези хора трябва днес да се погрижим за топла храна, топли дрехи, вода. Това го правим с местните власти и БЧК.
Всички реки вече са в своите корита. Въпреки това продължава наблюдението на критичните участъци. Няма язовири, които да преливат неконтролируемо, т.е. през стените си. Всички язовири са в нормално състояние – тези, които са в критичните зони. Наблюдават се от нашите служители, за да можем своевременно, ако се наложи, да вземем решение. По подобен начин стоят нещата и с река Марица. Тази сутрин спря да се повишава нивото. За радост, имаме резерв от около 150-160 см. до критичните точки, увери Николов.
Спасителят от Бургас Николай Кирилов разказа за нощта на бедствието: Около 2 часа през нощта се озовахме на разклона Ясна поляна. На най-ниската точка на този разклон имаше буквално река, която преминаваше през пътя, прескачаше мантинелата като лавина. Виждаха се коли, които бяха вече в дерето. Пред нас имаше колона от около 20 автомобила, бяха се събрали доста хора и всеки се чудеше какво да прави. Търсеха се въжета, колани. Отсреща се виждаха пожарна, екипи, линейка. /…/ Две момчета намериха един удължител, електрически кабел. Вързаха се с него за мантинелата, слязоха долу до най-близкото дърво. Оттам нататък ние двамата с колегата се включихме, отидохме до дървото, преместихме кабела и по-навътре го прехвърлихме и те оттам започнаха да вадят вече хората. Може би около 5-6 човека успяхме да издърпаме. Това е просто – неподготвени, необорудвани хора. /…/ В 4 часа бяха извадени последните хора и вече водата беше до коленете.
Комисар Николов посочи, че по това време сигналите в пожарната са били около 300: Пожарникарите в Бургас са били доста добре оборудвани. Знаят какво да правят, подготвени са за такива ситуации. Това, което е трябвало да направят нашите момчета, са го направили. Не всичко е по възможностите на човека. Всяка секунда при такава ситуация е огромен отрязък от време за пострадали и за околните, които не могат нищо да направят.
Има направени доста задълбочени анализи от научните експерти. Всичко това е направено и е облечено в едни стратегии. Трябва само да осигурим политическа подкрепа, за да можем да променим нормативите и да осигурим финансирането на всички мерки, за да променим нещата. Говоря за земетресения, води, урагани, всички бедствия, които могат да бъдат на територията на нашата страна, каза Николов и обясни какво трябва да се промени. Той подчерта, че е необходим орган, който да контролира язовирите. По думите му, проблем са малките язовири.
Очаквам до 10 дни да се свика Консултативния съвет по въпросите за защита при бедствия. Там тези неща ще ги изложа подробно, с доклад, конкретни предложения - какво смятаме ние да се случи.
Запитан за Държавния резерв комисар Николов обясни: В Държавния резерв има материали, предназначени за две ситуации - военна и кризисна. В интерес на истината имаме малко проблеми по кризисните запаси. Законодателят трябва да обърне внимание на всяко ведомство, всяка община да създаде такива. /.../ Трябва нормативно да задължим малките общини да назначат хора специалисти, които да отговарят за тези неща.