40-50 тона боеприпаси трябва да е имало в завода край Горни Лом, за да има такива поражения след взрива. Това коментира в интервю за “Дарик” председателят на Сдружението на специалистите по боеприпасите в България Валентин Радев.
Според бившия зам.-министър на отбраната причина за ескалиращия брой инциденти в страната е заниженият контрол, който трябва да се прави вътре в самите фирми.
Той призова хората от първата смяна в завода край Горни Лом да разкажат честно какво е имало вътре, защото само те могат да помогнат да се стигне до истината. „Нужни са строги мерки в сектора, защото всяка грешка тук се плаща с кръв", коментира още експертът, който беше сред първите посетили мястото на трагедията.
„Като се движехме с колегите, понеже видяхме, че няма никакви остатъци и видяхме размерите на взрива, усещането беше много по-различно от Челопечене или Петолъчката. На едното място поливахме с вода, за да изгасим огъня, а на другото валеше дъжд. Тук всичко беше покрито с пепел, имах чувството, че хората са кремирани. Тази пепел, която отвсякъде падаше - беше нещо ужасно. Като знаеш, че това са 15 души, от които лично познавах единия от ръководителите - ужасяващо е", добави Радев.
„15 човешки живота са загубени, това не се е случвало досега. А ние сме едни от най-добрите, имаме толкова добри специалисти по боеприпаси. През годините военните поделения и армията нямат жертви, само в частните предприятия - нещо не е наред в контрола", категоричен беше специалистът.
По думите му, в случая не може да се пазят тайни: “При толкова жертви една от задачите ни е да кажем истината. Боли го някого, обявяваме му фирмата, но тук не трябва да има никакви сантименти”.
Според Радев, в България има добри заводи, има инсталации за утилизация на боеприпаси. “За жалост, Министерството на отбраната не можа да направи това и да вземе решение 2007-2008 г. да купим такава инсталация, да я сложим в един център за утилизация на подходящо място и там да се утилизират под държавен контрол боеприпасите... След това частният бизнес го направи”, припомни експертът и добави, че не дели фирмите на частни и държавни, а на такива, които спазват законите и правилата, и такива, които не ги спазват.
Големият добър пример е Министерството на отбраната - ако в България не се случват такива неща, за това заслугата е на военните - там има ред, дисциплина, спазват се правилата, смята Валентин Радев. Не е така обаче в частния бизнес. “Там е гоненето на печалба. Някъде пренебрегват правилата, някъде контролът куца - това забелязваме и трябва да си го кажем. Това, което видяхме там, този лунен пейзаж, може да се случи, само ако там е имало - по наша груба сметка, експертизата ще докаже - 40-50 тона боеприпаси", предположи той.
„Всички сме виновни за случилото се - и експерите, и институциите, и обществото", заключи Радев. Той подчерта, че държавата е направила нужното и следи много строго вноса и транспортирането на боеприпаси с две междуведомствени институции съответно към правителството и към икономическото министерство, но след това, когато мините влязат в съответната фирма, се виждало, че контролът от страна на служба КОС и Инспекцията по труда е проблем.
Запитан дали е оптимист, че държавата може да поеме процесът по утилизация и така да го контролира пряко, Валентин Радев даде пример с Албания. „Там през 2008 г. се взриви фабрика с 26 убити, правителството взе този бизнес от ръцете на частните фирми и го даде на държавата, която направи център за утилизация", обясни Валентин Радев.