Втори оглед беше направен на мястото на взрива край Горни Лом. Инспектори влязоха в опустошения завод с бронирани машини.
Днес имаше и молебен в паметта на загиналите. Около 150-200 души се събраха и трагедията придоби човешко лице. Така денят за размисъл премина в сълзи в Горни Лом. Паметта на загиналите почетоха техни близки, приятели и бивши колеги, обобщава Нова телевизия.
Освен споменът за трагедията обаче навсякъде остават и следи от завода и това, доколко зависим е бил Горни Лом от него. Стари немски и американски каси са скупчени из селото, които хората използват за огрев.
Най-належащо сега обаче е да се намери работа на служителите от завода.
„Някои от тях ще отидат на борсата, на други им намираме работа. Надяваме се до една година да успеем да превъзмогнем този проблем”, заяви кметът на общината Ваньо Костин.
Неправилна утилизация или експлозия в машината за мелене на взривни вещества са работните версии за причините за взрива в завод „Миджур” в Горни Лом, съобщиха от прокуратурата.
Вече са извършени два огледа - „статичен“ и „динамичен”. Във втория са участвали съдебни лекари, специалисти по взривни устройства от СОБТ и сапьори от Българската армия. При разместване на пръст и бетонни отломки са намерени човешки трупни части, които са иззети и предадени за изследване в Катедра „Съдебна медицина“ към УМБАЛ „Александровска“.
На местопроизшествието са открити 5 кратера, които са се образували заради детонирал на 5 места взривен продукт. Разрушенията и жертвите са в резултат на изключително голямото количество взривни вещества, преработвани и складирани в завода.
От прокуратурата припомнят, че на 1 октомври 2014 г. сутринта, часове преди взрива, изпълнителният директор на фирмата е поискал от служба КОС на 05 РУП - София разрешение за транспортирането на 800 000 противопехотни мини от завода в Горни Лом в склада на фирмата в Сеславци, където да се съхраняват.
Установено е, че на 30 септември и 1 октомври с доставка по договор в завода са доставени още 6 ТИР-а с мини, разтоварени в складово помещение. Днес е извършен оглед на склада и той е запечатан.
На 4 октомври 2014 г. е извършен и оглед на лаборатория, както и на складове за мини и готова продукция на територията на бившия завод „Миджур“.
От досега събраните данни, най-вероятните към момента версии за взрива са две - експлозия на взривно вещество в машината за мелене на такива при опериране с експериментален взрив или неправилно утилизиране на мините.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ghost
01:09 05.10.2014