Министерският съвет одобри на извънредно заседание Закона за изменение и допълнение на Закона за ДДС с включени в него изменения и в останалите материални и процесуални данъчни закони, както и Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на 2014 г. Промените ще бъдат предложени за приемане на Народното събрание.
Това съобщи след заседанието финансовият министър Владислав Горанов.
По отношение на акцизите и данъчните складове промените са свързани основно с включване на графика в закона за достигане на минималните акцизни ставки за тютюна.
Обратно на очакванията няма почти никакви промени в данъците за догодина. Запазва се плоският данък от 10%. Добрата новина е, че
цигарите няма да поскъпнат драстично
заради вдигането на акциза. Увеличението се отлага за 2016 година.
„Това няма да стане от 2015 г., защото има проблеми с увеличаваща се контрабанда, като ще бъдат вложени усилия за подобряване на работата на приходните администрации за намаляването и. Не смятам, че е удачно преди овладяването на контрабандата да се направи тази промяна”, поясни Владислав Горанов.
125 милиона лева ще получи Вътрешното министерство, за да може да плаща заплатите на служителите. 144 млн. лева ще получи системата на здравеопазването.
Кабинетът актуализира бюджета на Министерството на здравеопазването с 43,6 млн. лв., а на НЗОК - със 100 млн. лв., уточни министърът на здравеопазването Петър Москов.
Социалното министерство ще получи 50 млн. лева.
Актуализацията предвижда
дефицитът в хазната да нарасне до 3,7 на сто.
Възможно е да бъде стартирана процедура срещу България за свръхдефицит. Нямаме никаква вина за грешно съставения бюджет за 2014 г., но не искаме да прехвърляме неблагополучията от него в следващата година, коментира Горанов.
„Ще обясним на нашите колеги в Брюксел от какво се е породил и ще предприемем необходимите стъпки максимално бързо националните публични финанси да бъдат вкарани в рамката на 3%, което договорът за функциониране на ЕС изисква”, заяви Горанов.
Няма как дефицитът да е по-малък, смята министърът. Бизнесът настоява да е под 3%.
Владислав Горанов обясни, че
няма нито ден за губене
за актуализацията на бюджета за тази година, което налага той спешно да бъде внесен в Народното събрание. Фактът, че новите сметки не са консултирани навреме с бизнес и синдикати, той обясни точно с липсата на време това да се случи, но беше категоричен, че няма как бюджетният дефицит да бъде вкаран в рамките на 3%, както настояват бизнес и синдикати.
Оперативните данни на финансовото министерство за края на октомври сочат, че вече
дупката е близо 1,8 млрд. лева,
което прави дефицит от 2,2 на сто. Новопоетият дълг до края на годината ще бъде още 4,5 млрд. лева.
Вариантът на актуализация на бюджета, предложен от новия финансов министър Владислав Горанов, се отличава основно в решаването на казуса с Корпоративна търговска банка.
Докато предшественикът му Румен Порожанов бе предвидил няколко варианта за дофинансиране на Фонда за гарантиране на влоговете, текстовете на Горанов дават категоричното решение Фондът да получи държавен заем от 2 млрд. лева, за да започне плащанията на 4-ти декември, коментира БНР. Парите на държавните предприятия в КТБ, чийто лиценз бе отнет миналата седмица, ще се превърнат във вземания на финансовото министерство.
Владислав Горанов обърна внимание, че в преходните и заключителните разпоредби на законопроекта за актуализация на бюджета са включени текстове, свързани с решаване на проблемите, възникнали в резултат на отнемане на лиценза на КТБ.
„Фондът за гарантиране на влоговете е само един инструмент държавата да изпълни ангажимента си да към българските граждани и опитите да се прехвърля темата върху него е бягане от отговорност – държавата трябва да си свърши работата и да гарантира изплащането на тези влогове максимално бързо“, счита министърът на финансите Владислав Горанов.