Върховният административен съд (ВАС) прекрати делото за референдума за изборното законодателство, което заведе инициативен комитет, начело с бившия служебен премиер проф. Георги Близнашки, съобщи Правен святк. Мотивът на тричленния състав с председател Диана Гърбатова и членове Марио Димитров и Добринка Андреева е, че то е подсъдно на Административния съд на София-град (АССГ).
Определението идва след две заседания по казуса - на 17 септември и 5 ноември 2014 г. и насрочване на трето за 4 февруари 2015 г. На последното заседание ВАС дори указа на страните по делото "да положат усилия за постигане на споразумение".
За какво е делото
Председателят на комитета обжалва във ВАС отказа на шефа на предишното Народно събрание Михаил Миков да даде един месец, в който да бъдат отстранени нередовности в подписката за провеждане на референдум, събрана в началото на 2014 г.
През март комитетът внесе 570 029 подписа в подкрепа на искането да се проведе всенародно допитване по три теми - дали гласуването да стане задължително, електронно и мажоритарно. Проверка обаче установи, че при 108 286 от подписите има нередовности. Затова тогавашният парламентарен шеф Михаил Миков не внесе искането за обсъждане в Народното събрание.
Темата с референдума за изборното законодателство отново доби актуалност в началото на тази година, след като от ГЕРБ обявиха, че ще искат да проведат допитване за въвеждането на задължително гласуване заедно с местния наесен.
Подписката, събрана миналата година, обаче не може да бъде използвана, докато съдът не се произнесе и не даде срок на инициативния комитет да поправи нередовностите в нея. Другият вариант е председателката на парламента Цецка Цачева да се съгласи да даде един месец на комитета и така на практика да отмени отказа на предшественика си Миков. Затова и Върховният административен съд беше указал на Близнашки и Цачева да опитат да се споразумеят. Дали преговорите са дали резултат, трябваше да стане ясно на заседанието по делото във ВАС, насрочено за 4 февруари 2015 г.
"Още не съм получил определението на съда, ще коментирам всичко след като се запозная с него", заяви проф. Близнашки пред "Правен свят".
Определението на ВАС за прекратяване на делото на Близнашки и изпращането му по подсъдност на Административния съд на София-град е от 15 януари 2015 г. В отговор на питане на "Правен свят" от АССГ съобщиха, че делото е пристигнало днес и предстои до края на деня да бъде разпределено на съдия.
Мотивите за прекратяването
ВАС обявява, че не е компетентен да се произнесе по жалбата на инициативния комитет. В мотивите си той сочи, че Законът за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление предвижда два пътя за съдебен контрол. Първият е пред Конституционния съд, който решава споровете за конституционност на решението на Народното събрание за произвеждане на национален референдум. Вторият път е пред ВАС, който се произнася по споровете за законосъобразността на резултатите от национален референдум.
Според тричленния състав делото не попада в нито една от двете хипотези. "Изправени сме пред хипотезата на отказ на председателя на Народното събрание,като едноличен административен орган по смисъла на § 1 от допълнителните разпоредби на Административнопроцесуалния кодекс, да се произнесе съобразно предоставено му със специален закон правомощие", пише в определението.
След това върховните съдии сочат, че според чл. 132 на ВАС като първа инстанция са подсъдни само оспорванията срещу актовете на Министерския съвет, министър-председателя, заместник министър-председателите и министрите, срещу решения на Висшия съдебен съвет и срещу актове на органите на БНБ. В определението се заявява, че това изброяване е изчерпателно и ВАС заключва, че делото трябва да бъде изпратено по подсъдност на АССГ.