Искането на ДПС да бъдат заличени от всички регистри българските имена, наложени на турците по време на Възродителния процес през 80-те, бе повдигнато и днес от лидера на Движението Лютви Местан в кулоарите на парламента.
„Смятам за неприемливо председателят на парламентарно представена партия да бъде глобяван за това, че си е позволявал към края на свои изказвания, които по време на кампанията, разбира се, че ги прави на официалния български език, да отправи поздрав и на майчиния си език“, коментира Местан. Той изрази мнение, че няма основание да бъде глобяван многократно за това с по 2000 лева и да му се налага да търси правата си чрез европейските институции.
„Това е нашето дълбоко разбиране. Извинете, ако има нов Възродителен процес, то той е по отношение на мъртвите. Възродителният процес по отношение на мъртвите продължава, както се изразиха и анализатори извън ДПС“, категоричен бе лидерът на ДПС. Според него е гавра с паметта на тези хора някой да поставя под съмнение дали биха искали да лежат в гроба с насилствено наложени имена. „Това е кощунство. Поетът Мехмед Карахюсеинов се запали заради името си и лежи в гроба като Методи Асенов. А ние да поставяме под съмнение дали той би избрал да отиде в отвъдното с българското си име, след като точно като акт на протест срещу насилствено наложеното име се самозапали преди 30 години", напомни Местан.
По думите му, тези проблеми трябва да бъдат решени, тъй като успехи в социалната, икономическата и която и да е друга сфера не са възможни, преди да се изгради демократичната основа на което и да е управление. Българските кабинети не падат с вотове на недоверие, а ако не си свършат работата и ако не са достатъчно адекватни, коментира Местан. "Ако се не се изгради демократична основа на властта, тя няма да може да управлява успешно. Животът на кабинета Борисов в крайна сметка няма да зависи от едни или други прогнози за предсрочни избори", поясни той.
Лидерът на ДПС се надява десните да преосмислят позицията си по промените в Закона за гражданската регистрация, защото в противен случай ще се окажат в една плоскост с Патриотичния фронт, с "Атака" и с БСП. Една подкрепа за такъв законопроект е по-скоро хуманен, отколкото политически акт. Тя би била много силен знак от страна на дясното, че в България имаме собствен национален демократичен ресурс да затворим раните от миналото, категоричен бе Местан.
Лютви Местан каза още, че не съжалява за прегръдката със Сергей Станишев на „Орлов мост“, защото тя е била израз на прието извинение. „Ние не сме обвинили който и да е български гражданин за Възродителния процес, това е отговорност на режима. И с този акт на „Орлов мост“ казахме, че има нужда от катарзис, така че Възродителният процес да се затвори като страница“, обясни Местан. Извинението е много силен акт, но губи стойност, когато политици от младото поколение в рамките 43-тото НС се държат като апологети на Възродителния процес, подчерта той.
Нашият основен измерител за нивото на демократичност е именно отношението към подобни закони. Според него отхвърлянето на закона за административно възстановяване на имената на починалите не е проява на демократично мислене.