Изказаните твърдения, че заради изисквания на Министерство на земеделието и храните просеките в горите са тесни и липсват по-широки, както и че в горските терени не се е извършила необходимата санитарна сеч, която е причина за падането на дървета върху жиците и че скъсаните кабели в горите са били повлечени от болни дървета, не отговорят на истината. Това съобщиха от Министерство на земеделието. В тази връзка от министерството пуснаха подробно обяснение:
Съгласно националното законодателство и по конкретно в Закона за горите са разписани и посочени случаите, в които върху поземлени имоти в горски територии, се учредява право на сервитут, а те са за изграждане и/или обслужване на: надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения, водопроводи и канализации, въздушни и подземни електропроводи, кабели и други довеждащи и отвеждащи проводи на техническата инфраструктура, телефонни, телеграфни, радиосъобщителни и други линии, нефтопроводи, топлопроводи, газопроводи, нефтопродуктопроводи, надземни и подземни хидротехнически съоръжения за производство на електрическа енергия и други.
Големината или размерът на сервитута не се определя от Министерство на земеделието и храните. Така например размерът на сервитута, който да осигури безопасно функциониране на електропроводите за съществуващи електропроводи, е разписан в Наредба № 16 от 9 юни 2004 година за сервитутите на енергийните обекти. В Наредбата е посочено още, че титулярят (ползвателят на учредения сервитут) е задължен да почиства сервитутните зони чрез следните дейности:
• изсичане на дървета и клони в сервитутните зони върху поземлени имоти в горски територии, представляващи просеки;
• изсичане и подкастряне на единични дървета и клони в сервитутните зони върху поземлени имоти извън горски територии.
В Закона за енергетиката е посочено, че след учрeдяване на право на сервитут при изграждането и разширението на съществуващи електропроводи, правото върху тази територия се упражнява изцяло от титулярът, който придобива и правото да организира и извърши кастрене и рязане на дървета в сервитутните ивици на електропроводите за отстраняване на аварии. Негово задължение е да уведоми управляващите органи на горските стопанства и националните паркове.
В Закона за горите също е разписано, че задължение на титулярите на сервитути е да осъществяват и да поддържат за своя сметка територията, върху която е учреден сервитутът. Целта е да се гарантира безопасна експлоатация (ползване) на въздушни електропроводи, като добивът и разпореждането с дървесината се организира от тях и за тяхна сметка по реда на закона.
Всички мероприятия в горските територии се изпълняват по горскостопански планове, изготвени от независима оторизирана компания и се одобряват от всички заинтересовани страни, включително и от представители на енергодружествата. Санитарната сеч също се извършва по план.