До седмица съдията от Софийския градски съд Иво Дачев ще обяви решението си - да бъде ли открита процедура по несъстоятелност на Корпоративна търговска банка. Това стана ясно след края на заседанието, което се проведе при закрити врата.
Откриването на подобна процедура отваря и вратите за следващите процедури в сагата КТБ - назначаване на постоянни синдици, оценка на активите на банката, подаването на лист на чакащите, които искат да си върнат парите от продажбата на тези активи, като на върха на тази листа е държавата, а накрая - вложителите със средства над гарантираните от закона влогове.
Искането делото да бъде засекретено беше по молба на Корпоративна търговска банка и Държавния фонд за гарантиране на влоговете.
Стартът на делото стана възможен, след като спорът за лиценза на КТБ завърши без конкретното решение на Върховния административен съд, тъй като общо 7-те висши административни съдии и двама от тричленния състав и петима от петчленния прецениха, че основните акционери на банката нямат правен интерес да обжалват решението на Централната банка, с което беше отнет лицензът на КТБ.
За днешното първо заседание бяха призовани КТБ - чрез назначените временни синдици, представители на акционерите "Бромак" и "Бългериан акуизишън къмпани", Софийската градска прокуратура, БНБ и Фондът за гарантиране на влоговете в банките.
Страните по делото трябваше да заявят пред съда дали се отказват от закрилата на Закона за банковата несъстоятелност за разглеждане на делото при закрити врата. Адвокатите на "Бромак" поискаха публичност на процеса, но заради желанието на другите две страни, това няма да се случи.
След това съдия Иво Дачев помоли журналистите да напуснат залата.
Обвиняеми по делото КТБ са мажоритарният собственик на банката Цветан Василев за източването на 206 млн. лева от КТБ, както и отстранените изпълнителни директори на банката Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление “Кредитиране” Георги Зяпков, главната счетоводителка Мария Димова, заместничката й Борислава Тренева-Кючукова, както и бившите подуправители на БНБ Цветан Гунев и Румен Симеонов.
На 9 април бяха обвинени и Снежанка Велева – Стефанова – ръководител на специализирана служба за вътрешен одит на КТБ, избрана от Общото събрание на акционерите на КТБ, както и на Маргарита Голева и Красимир Хаджидинев – външни одитори от специализирано одиторско предприятие “КПМГ България”. На 10 април Софийска градска прокуратура привлече Славияна Данаилова-Велева по обвинение за престъпление по служба. Тя е ръководител на екип в Дирекция „Надзорно наблюдение на кредитните институции” в Управление „Банков надзор“ на БНБ.
На 20 юни 2014 г. БНБ постави Кооперативна търговска банка под специален надзор, след като банката изчерпа ликвидността си и преустанови разплащания.