МВР няма да конфискува коли на водачи, които са шофирали след употреба на алкохол, а ще ги спира от движение. Това стана ясно по време на брифинг, на който бяха представени предложенията за промени в Закона за движение по пътищата от заместник-министрите на вътрешните работи и на правосъдието Красимир Ципов и Петко Петков, директора на ГДНП главен комисар Христо Терзийски и заместника му старши комисар Благородна Макева.
Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова пък декларира политическа подкрепа за разработените и предложени от работната междуведомствена комисия промени в Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, Закона за административните наказания и нарушения /ЗАНН/ и НК.
По думите й, тези промени много точно адресират проблемите, свързани с безотговорното шофиране. Може част от тези мерки да изглеждат твърде сурови, но нямаме друг изход, за да преодолеем това, което се случва на пътя. Поехме ангажимент и смятам, че това е важна крачка напред в опита да се овладее ситуацията, заяви Бъчварова.
Сред промените е и това, че младите водачи ще имат по-малко точки в шофьорския си талон или по-точно две трети от съществуващите 39 точки, тоест 26 точки, за период от 24 месеца. Предвижда се също тези, които са шофирали с над 60 км над допустимата скорост, да бъдат лишавани от свобода от 1 до 3 години. Предложенията предвиждат да се инкриминират и т.нар. гонки, като наказанието е еднакво и за организаторите, и за участниците в тях - от 1 до 3 години лишаване от свобода. Собствениците на автомобили, които вдигат голям шум, пък може да бъдат съдени за хулиганство.
Само с по-строг контрол и по-високи наказания можем да пресечем това, което се случва по пътищата, категорична бе тя. Бъчварова поясни, че разговорът е започнат преди три месеца в Комисията по транспорта към НС, поет е ангажимент да се подготви този проект и да бъде представен, за да може да бъде приет.
Промените предвиждат също да падне прагът за допустимо ниво на алкохол - от 0.2 до 0.7 промила и от 0.7 до 1.2 промила, като такова ниво на алкохол у шофьора ще се счита за престъпление от общ характер. Според статистиката на МВР 30% от всички загинали на пътя са заради пияни шофьори. За младите водачи важат по-ниските норми за алкохол - до 0.7 промила.
Според промените, ако водач веднъж вече е бил заловен да шофира без правоспособност или след употреба на алкохол се предвижда автомобилът да бъде изваждан от движение. Това ще става с автоматично прекратяване на служебната регистрация за определен период от време. Същата мярка ще се взима и ако шофьорът откаже да даде алкохолна проба, както и ако бъде хванат за втори път без книжка.
Предвижда се още и това ако глобата е платена до 14 дни да е само наполовина. Друга мярка е и глобата с електронен фиш.
Бъчварова посочи, че изготвените промени ще бъдат предложени и на народните представители. Изрази надежда, че тези промени ще бъдат одобрени, за да се приложат в действие възможно най-скоро. „Не мога да кажа със сигурност, че това ще бъде последното ни предложение. Ще следим какво е практическото отражение и ще реагираме възможно най-бързо", заяви още тя. "В момента берем плодовете на няколко годишен отказ от системно и правилно прилагане на изискванията към водачите. Констатираме много сериозни нарушения и в нашите редици, за което също взимаме мерки. Това в съвкупност показва, че сме абсолютно убедени в необходимостта да действаме по този начин. Надяваме се на обществено разбиране и на подкрепа от медиите, за да започнем разясняването на тези промени и да повишим отговорността на всички, които по един или друг начин участват в пътното движение", посочи още Бъчварова.
В работната група, създадена през юли т.г., взеха участие експерти от МВР, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Върховната касационна прокуратура и други ведомства, имащи пряко отношение към проблема, поясни още зам.-министър Красимир Ципов.