Това, което се случи вчера на заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) няма прецедент и показва, че няма ефективно разделение на властите. Този коментар направи един от членовете на ВСС – Калин Калпакчиев, по bTV по повод смс-а на премиера Бойко Борисов.
Докато тече заседанието на ВСС вчера, на което се обсъжда скандалът "Яневагейт", председателят на Върховният касационен съд (ВКС) Лозан Панов получил смс от номер, използван от Борисов. "Не мога да не ви кажа и още нещо: от номера на Борисов току-що получих смс: "Лозан Панов отново предложи да Ви викаме по записа на двете каки. Не го приехме", обяви Панов пред медиите. По-късно премиерът се появи на заседанието на Съвета и призна, че е изпратил съобщението.
Четирима членове на ВСС, сред които Калпакчиев и Панов, са попитали премиера от кого е получил информация какво се случва на заседанието, но не получили отговор. В подтекста на този смс има заплаха, смята Калин Калпакчиев.
По думите му във ВСС има зависимости. Нека всеки бъде съден по действията си, призова той. Проверката по „Яневагейт”, както очаквахме, не беше проведена обективно, обяви още Калпакчиев.
„Не знам кой е написал в четвъртък смс на премиера Бойко Борисов”, заяви по Нова телевизия Соня Найденова, която представлява Висшия съдебен съвет.
Този смс предизвика доста страсти вчера и показва доста неща, които може би не би следвало да се случват между един орган на съдебната власт и един орган на изпълнителната власт”, каза още тя.
„Министър-председателят нито беше извикан, нито беше поканен да дойде на вчерашното заседание. Лично решение на премиера беше да дойде и да сподели своите виждания във връзка с проверката на ВСС по отношение на публично изтеклите разговори между съдиите Янева и Ченалова”, добави Найденова.
След смс комуникацията, която беше осветлена от председателя на ВКС Лозан Панов по време на заседанието на Висшия съдебен съвет вчера, нещо трябва да направим, заяви по БНР Юлиана Колева – член на Етичната комисия към ВСС:
“Със сигурност нещо трябва да направим. Какво ще бъде то, най-вероятно ще се вземе като решение в началото на другата седмица./…/ Няма как след такъв ден и след такива действия. Чувството за чест изисква от нас бърза реакция.”
“Аз убедено твърдя, че ВСС, в състава си от 25 човека, не може да бъде контролиран дистанционно. Възможно е определени членове да взимат решения под въздействието на някакви фактори извън ВСС, но не може решенията на Съвета да бъдат диктувани отвън. Това е теоретично и практически невъзможно”, категорична е Колева.
Според нея за събитията, които витаят около ВСС, може да има няколко гледни точки и начина на разсъждение:
“Единият може да бъде целенасочен и увреждащ срещу господин Панов. Другото нещо е всяко нещо, което засяга премиера, да му бъде докладвано. Третият начин на разсъждение, вече в контекста на подмолното събиране на сведения – "всичко, което става в Съвета, трябва да се знае".”
“Възхищавам се на това, което Лозан Панов вчера направи. Това е една постъпка, която той не може да не си е давал сметка, че би му създала проблеми в някакво естество. Но това е действието, което той трябваше да направи, ако това, което говори, трябва да бъде подплатено с действие”, каза Юлиана Колева.
Според нея не е било необходимо премиерът да идва на заседанието на ВСС вчера:
“Това очевидно е било провокирано от този услужлив есемес, който му е бил изпратен. Ние по никакъв начин не сме го замесили, както той каза, в някакви политически игри. С този есемес той беше неправилно осведомен.”
Юлиана Колева каза още, че прекратяването на проверката по "Яневагейт" не означава край на случая.