Очаква се отговорът на Висшия съдебен съвет на призивите да се саморазпусне. Съдебният кадрови орган се събира в сряда по обед, по неофициална информация, за да подготви контрадекларация след вчерашните изявления от страна на ГЕРБ и Реформаторския блок, че свалят доверието си от Съвета.
Реакциите на част от съдебните кадровици и от двете официални лобита - около главния прокурор и около председателя на Върховния касационен съд, показват, че колективна оставка е малко вероятна. С различни мотиви, коментира БНР.
Председателят на Етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров, например смята, че не е редно седмици след промени в Конституцията да се говори за саморазпускане на Съвета, както и че както съдебните кадровици не искат политически оставки, така не е редно политиците да искат техните.
Соня Найденова: Парламентът пропусна възможността да разпусне ВСС през декември Призивът на ГЕРБ и Реформаторския блок за разпускане на Висшия съдебен съвет за мен беше изненадващ. Този призив е политическо вмешателство в независимостта на съдебната власт. Това заяви Соня Найденова, член на ВСС, пред БНТ.
По думите ѝ, парламентът е пропуснал възможността да разпусне Висшия съдебен съвет през декември, когато се гласуваха промените в Конституцията. Може би народните представители са се "пробудили" за проблемите във ВСС. Другият вариант е да се търси виновник заради доклада на Европейската комисия, каза още Соня Найденова. |
Калин Калпакчиев, който представлява т.нар реформаторско малцинство, е против колективна оставка, защото вижда в политическите призиви опит да се стовари цялата отговорност за критичния евродоклад, който чакаме до часове, върху една единствена институция.
Други членове на Съвета виждат в тази внезапна атака опит, чрез разпускане на органа, да се затвори окончателно темата около т.нар афера "Яневагейт" по отношение на която в черновата на доклада се казва, че изтеклите разговори между Владимира Янева и Румяна Ченалова показват сериозни системни проблеми, предизвикват съмнения за независимостта на съдебната власт и затова се очаква да бъдат прозрачно и непредубедено разследвани.
Ако днес съдебните кадровици официализират неофициалната си твърдост да не подават оставки, народните представители имат само един ход и то по отношение на парламентарната квота - да предизвикат дисциплинарни производства срещу членовете на ВСС от тази квота, което, обаче е неприлагана никога досега законодателна възможност.
Призивът на управляващите партии към ВСС да се саморазпусне е противоконституционен. Такова мнение изрази пред Нова телевизия съдия Нели Куцкова.
„Този призив противоречи на разделението на властите. През декември се приеха промените в Конституцията и там е записано, че настоящият ВСС продължава да работи, докато му изтече мандатът”, заяви съдия Куцкова.
Според нея този призив е „паническа маневра за отклоняване на вниманието”.
„В доклада има много критики по въпросите с ВСС, но има и критики към законодателната и изпълнителната власт. За пръв път срещам да се позовават на практиката на Европейския съд по правата на човека, като цитират 45 дела, по които България е осъдена заради неефективно разследване”, заяви съдията.
Според председателя на Етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров пък е учудващо включването в доклада на случая със съдийските Янева и Ченалова.
„Когато европейските експерти се срещнаха с членовете на ВСС, никой от тях не попита за този случай”, заяви Тодоров. „Много ми е интересно откъде европейските експерти направиха тези изводи в доклада си, кой им подаде тази информация?”.
Тодоров се присъедини към мнението на Нели Куцкова, че призивът на управляващите към ВСС е противоконституционен.
„Учудващо е, че преди 1 месец законодателния орган приема промени в Конституцията, създава преходни разпоредби, с които урежда съдбата на ВСС, разписва точни времеви стъпки за разделянето на съвета, а след 1 месец излиза с призив тези норми да не бъдат спазвани”, заяви Тодоров.