Висшият съдебен съвет (ВСС) отказа да се саморазпусне.
С 19 гласа "за", един "против" и един "въздържал се" ВСС прие позиция, с която отказва да се саморазпусне.
Калин Калпакчиев беше против, а Камен Иванов се въздържа.
От заседанието отсъстваха председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов и министърът на правосъдието Екатерина Захариева, която по принцип няма право на глас.
Главният прокурор Сотир Цацаров и председателят на Върховният административен съд Георги Колев подкрепиха общата позиция. В гласуването не участва Соня Найденова. Тя бе против то да се извършва с вдигане на ръка.
Във вторник следобед с отделни декларации ГЕРБ и Реформаторският блок призоваха ВСС да се саморазпусне.
На редовното си заседание висшите магистрати категорично възразиха срещу поредния опит за манипулативна атака. Според тях мониторинговият доклад на Брюксел трябва да се разглежда в неговата цялост, а отговорност за правосъдието и борбата с престъпността искат всички институции.
Според ВСС, ако той се разпусне сега, има риск от задълбочаване на проблемите, а не тяхното разрешаване. Съветът призова за конструктивен диалог с всички власти, за да се приведат правилата за работа на съвета в съответствие с последните промени в конституцията.
Мотивът на управляващите за исканото от ВСС саморазпускане е излизането на мониторинговия доклад на ЕК. Това заяви пред журналисти председателят на ВАС Георги Колев преди влизане в сградата на ВСС.
"Така се подменя предметът на разговора - трябва да говорим за недостатъците, посочени в доклада на ЕК, в който се казва, че доверието във ВСС е изчерпано. Трябва да се търсят бързи решения, какъв е полезният изход, как да продължат ключови разследвания, които неоснователно са били прекратени – например "Яневагейт", случаите, отнасящи се до начина, по който се е управлявал СГС и създадените там корупционни практики и много други. Трябва да се намери решение", коментира Калин Калпакчиев.
Ето и позицията на ВСС:
Висшият съдебен съвет категорично възразява срещу поредния опит на политически сили за явна демонстрация и груба намеса в работата на независимата съдебна система.
Настоящият състав на ВСС е обект на манипулативни внушения и целенасочени атаки още от формирането му през 2012 г., въпреки които е постигнат напредък в подобряване на дейността на съдебната власт.
Като припознаваме своята отговорност, считаме, че констатациите и препоръките в публикувания днес Доклад на ЕК следва да се разглеждат единствено в тяхната цялост. Само чрез споделянето на отговорността между институциите от всички власти, имащи отношение по тях, може да се осъществи реален напредък за установяване върховенство на закона и повишаване доверието към всички органи на държавна власт.
Не приемаме за сериозни декларираните мотиви, че с "междуличностните си конфликти" членовете на ВСС нямат възможност да изпълняват функциите, поверени им от Конституцията и законите на страната. ВСС е колективен орган и е напълно естествено в духа на демократичните традиции членовете му да изразяват и отстояват различни позиции по въпроси, свързани с работата на съдебната власт.
Предсрочно прекратяване на мандата на ВСС в настоящия момент и в контекста на предстоящите промени в Закона за съдебната власт не само няма да доведе до подобряване на работата на органите на съдебната власт, но крие рискове от задълбочаване на проблемите и внасяне на допълнително напрежение в системата, което не е в интерес на нито една институция или парламентарно представена политическа партия.
Настояваме за конструктивен диалог и съвместни усилия за привеждане на работата на ВСС в синхрон с приетите промени в Конституцията и с предстоящите промени в Закона за съдебната власт."
Отидете към основна версия
27 Януари, 2016 16:34 1 016 1
ВСС няма да подава оставка
На редовното си заседание висшите магистрати категорично възразиха срещу поредния опит за манипулативна атака
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.