На границата с Гърция има хиляди нещастни и бедстващи шофьори не само от България, но от цяла Европа. За мен това е хуманитарна криза. Недоумявам защо вече цял месец Европейският съюз не прави нищо за решаването на проблема. Това заяви пред Kmeta.bg шефът на Българския червен кръст Христо Григоров.
За него е недопустимо между две съседни, и добронамерени една към друга, държави да се да се създава хуманитарен проблем, докато в същото време Евросъюзът няма изработени правила за действие при подобни кризи.
„Причината за подобно нещо е в липсата на изградени и приети от ЕС промени и правила, които да са задължителни за всички. Не може да се спира свободното придвижване на хора и стоки, заради каквито и да е интереси, в рамките на ЕС. И този Европейски съюз да не реагира. С бежанците е същото – отделни държави вдигат огради, защото не са изработени правила за такива кризи. Да се капсулират държавите! Това ли е бъдещето на ЕС, това ли показваме на нашите деца”, коментира Христо Григоров.
Той сподели, че БЧК ще помага на блокираните край границата хора с храна и вода, но възможностите му не са неограничени.
От организацията са провели разговори с гръцките си колеги от Червения кръст, които да осигурят достъп до територията на южната ни съседка, за да дадат храна и вода на бедстващите там шофьори и туристи. Вече две денонощия ГКПП "Кулата" е затворен за всички превозни средства, които не возят опасни товари или болни хора.
„Не може България да плаща цената на тези, които търсят своите права чрез протести в Гърция. На някой, който си играе някаква игра. Затова е крайно време Европейският съюз да намери решение на този проблем”, категоричен е Григоров.
Заради двойната блокада на Кулата в четвъртък отново бе организирано раздаване на провизии на хилядите шофьори.
„Преди обяд храната и водата осигури община Сандански, а следобед това ще направи община Петрич. Най-важно сега е да помогнем на бедстващите хора, никой не мисли за разходи и за компенсации. Благодаря на кметовете на двете общини за разбирането и готовността да помогнат. Защото това хич не е лесно. Само на наша територия има почти 1000 тира”, каза областният управител на Благоевград Бисер Михайлов.
Кметовете на двете общини осигуриха и по един микробус. Бусовете стигат до Промахон с разрешение на протестиращите гръцки фермери и качват бедстващи превозвачи, за да ги закарат до Кулата, където да си купят храна и вода.
„Всеки може да се възползва, микробусите ще правят курсове през целия ден. Един пакет с храна и вода струва 2 лева. Само за днешния ден сме платили 2000 лева. В предишни дни чакащите бяха по-малко и харчехме по 1000 лева дневно. Това са непредвидени разходи, но трябва да помогнем. Възможно е държавата да покрие част от тези наши разходи”, сподели кметът на община Сандански Кирил Котев.
Когато комшията е зле, няма как ти да си добре. За пореден път тази стара мъдрост изпитва на гърба си бизнесът в Пиринския край. Блокадата на границата нанася сериозен удар по икономиката там. Най-тежко е положението в общините Петрич и Сандански. Гръцките фермери с протестите си съсипват поминъка на стотици представители на малкия и средния бизнес в региона.
Почти няма гръцки туристи в двата южни града заради протестите, а това се отразява негативно във финансово отношение на местните фирми за предоставяне на различни услуги. През почивните дни в Петрич идват десетки автобуси с гърци, които спят в хотелите, пазаруват от магазините, хапват и пийват в ресторантите.
„Това води до по-високи приходи за бизнеса в общината, но сега ги няма”, признава кметът на общината Димитър Бръчков. Губи и общинската хазна, защото много транспортни фирми са регистрирани тук, но заради блокадите има спад в техните приходи, а оттам и в община Петрич.
Същата е ситуацията и в съседния курортен град Сандански. „Почти няма гръцки туристи, а това няма как да не се отрази на икономиката в града”, разкри градоначалникът Кирил Котев. Много търговци в Сандански са пред фалит заради липсата на клиенти от Гърция. Блокадата на границата унищожава бизнеса ни, разчитаме основно на комшиите, твърдят те.