Гръцките фермери блокират незаконно границата ни през януари и февруари на няколко пъти от 2007 г. насам, каза транспортният министър Ивайло Московски в предаването „Тази сутрин” по bTV
Щетите за всяка блокада са за по над 10 млн. евро, в случая ще е повече, защото блокадата беше по-дълга, коментира Московски.
“През януари и февруари гръцките фермери нямат какво да правят и поставят някакви прекалено големи искания към правителството си и когато не им бъдат удовлетворени, блокират нашата граница”, посочи Московски.
Гърците искаха да бъдат чути и го постигнаха - пряко чрез блокадите и индиректно - чрез възмущението на българските шофьори, с помощта и на българския премиер, който проведе серия от разговори с европейските лидери и така разгласи допълнително проблема. Така оцени ефекта от блокадата и контраблокадата на границата пред БНР Румен Драганов - директор на Института за анализи и оценки в туризма. Той цитира максимата "Ако искате една криза да приключи по- бързо трябва да я доведете до ескалация...", която е проработила в полза на Гърция. Калкулирайки щетите за нашата икономика - Драганов обяви над 1 млн. лева загуби за туризма от спрения трафик на туристи в двете посоки само да този момент. Според него сумата може да нарасне на 25 милиона лева ако напрежението продължи. Средно месечно има 50- 60 хиляди българи, които излизат към Гърция, почти толкова гърци идват и у нас за туризъм и шопинг в районите на Сандански, Гоце Делчев, Банско, Разлог... Над 1 милион са гърците, които идват у нас в годишен план- обяви експертът. Лошо е, че доверието в в това туристическо направление е опорочено и това ще проличи през дългия уикенд около националния празник, както и по Великден. |
Ако искат да ги чуе Европа, могат да си блокират пристанищата към Италия, там ще ги чуят по-силно. Нито блокират вътре летищата, метрото. Единственият тормоз, който се налага от тяхна страна, е срещу България и българските превозвачи, изтъкна министърът.
„Българските превозвачи са възмутени от всичко, което се случи, този път искат да се извърви пътят с обезщетенията докрай и казаха, че ако до юни не се реши въпросът заради загубите, които понесоха, от 15 юни до 15 юли ще блокират границата от наша страна”, допълни той.
„Като държава ще направим всичко възможно да съдействаме да се стигне до съдебни дела, в които да бъдат обезщетени компаниите, които понесоха щети”, увери министърът.
Гръцките власти потвърждават, че действията им са абсолютно незаконни, но казват, че е извън контрол ситуацията и не могат да накарат полицията да вземе мерки, уточни Московски.
Министърът обясни, че няма отговор от ЕК във връзка с нотификациите от българска страна. От разговорите, които министърът е водил, става ясно, че според Комисията случаят е по-локален проблем, който касае двете държави, и призивът е България и Гърция да направят всичко възможно той да бъде решен на място.
„Аз имам друго мнение, тъй като това е европейски международен коридор и е недопустимо незаконно да се ограничава свободното движение”, отбеляза Ивайло Московски.
Той изтъкна, че в момента нито един от граничните ни пунктове с Гърция не е затворен, а преговорите между гръцкия премиер Алексис Ципрас и фермерите продължават. Според министъра от окончателния резултат от срещата ще зависят по-нататъшните действия на фермерите.
Във връзка с изпочупения гръцки трактор на Кулата, министърът коментира, че мястото на трактора не е на ГКПП-то. „Поне 50% от колоната тирове бяха с чуждестранни регистрации и не съм сигурен, че българи са хвърляли камъните. Помолихме „Гранична полиция, ако имат видео достъп до мястото на инцидента, да извадят записите и да видим дали наши шофьори са хвърляли камъни”, каза Московски.