България чества 138 години от Освобождението си. В цялата страна се организираха чествания и празненства.
Над 10 хиляди българи се събраха на Шипка, за да отбележат 138-та годишнина от Освобождението на България.
Заради многохилядното множество от граждани, пожелали да се изкачат в този ден на върха, по пътищата от Габрово и Казанлък към Шипка се образуваха километрични колони от коли, които забавиха началото на тържеството с 45 минути.
Заупокойна молитва в памет на загиналите за свободата на България отслужи Траянополският епископ Киприян в съслужение с габровски свещеници.
„Нека от тук, от този връх, днес клетва да дадем да не подменяме историята, да радеем за родолюбиво образование, поверено в ръцете на просветени хора и на патриоти“, призова вицепрезидентът Маргарита Попова от връх Шипка.
В словото си вицепрезидентът Маргарита Попова призова да бъдат осигурени достойни старини на пострадалите за защитата на Родината ни, които „днес останаха много малко, но са на последното социално стъпало и не преживяват достойно живота си“. „Нека да почитаме родителите, загубили децата си в казармата. Нека да дадем клетва за единение на народа ни в и извън Родината в името на реалистични и прагматични каузи”, призова от историческия връх вицепрезидентът.
В Пловдив хиляди жители на града изкачиха хълма Бунарджика, където пред паметника на Освободителите се проведе тържествената церемония по повод 138-ата годишнина от Освобождението на България.
В Стара Загора българското знаме е поставено на 20-метрови пилони на четирите входа на града. Военнослужещи и граждани пренесоха 300-метров национален флаг от центъра на града до Мемориалния комплекс "Бранителите на Стара Загора". Внушителното шествие тръгна от площада пред Общината след тържествения ритуал за издигането на националното знаме.
В Плевен от върха на сградата с панорамата "Плевенска епопея" 1877 година“ се развя 26-метров трибагреник. От площад "Възраждане" започна лекоатлетическа щафета и крос "Обиколката на военно-историческите музеи". Плевенски свещеници отслужиха панихида пред вечния огън в мавзолей-параклис "Св. Георги Победоносец".
В Ловеч в храма "Св. Троица“ беше отслужена панихида за загиналите и благодарствен молебен. Поднесени бяха венци и цветя на Паметника на загиналите ловчанлии, паметната плоча на Цачо Шишков, Алеята на българо-руската дружба, пред Белия и Черния паметник, "Кървавия камък“ и на паметника на войводата Тодор Кирков на площада в стария квартал "Вароша".
Двучасови пешеходни обиколки с безплатни екскурзоводски беседи организира Регионалният исторически музей във Велико Търново. Обиколките са под наслов "Те загинаха за свободата", започват от средновековната крепост Царевец.
В Музея на занаятите в Троян е открита изложба "От киноцентъра до музейната витрина", посветена на българското кино. Експозицията представя автентични облекла, накити и аксесоари, използвани при снимките на сериала "Капитан Петко войвода". Показани са и други предмети, фотоси и документи, свързани с историята на българското кино.
В Габрово честването започна с панихида в памет на загиналите за Освобождението и издигане на националното знаме. В музея са подредени културни ценности, които илюстрират руското участие в освободителната война. Чрез документи, снимки, вещи, оръжия и нагръдни отличия са представени отделните моменти от развитието на военните действия в габровския край. Руският боен барабан, войнишкият чайник, гуглата, частиците от Смарското знаме, стаканът на генерал Скобелев са част от скъпите реликви, които свидетелстват за приноса на руската армия за българското освобождение.
Историческият музей в Хасково ще е отворен през целия ден.
С пушката на легендарния капитан Петко войвода тръгна шествието на смолянското сдружение "Родопски хайдути" от храм "Свети Никола" в квартал "Устово" до площад "Възраждане". Родопчани и гости на събитието ще имат възможност да видят светинята, която се съхранява в регионалния исторически музей "Стою Шишков" в Смолян.
На площад „Хаджи Димитър” в Сливен се състоя церемония по издигане на националното знаме на Република България, панихида в памет на загиналите войни за Освобождението на България и благодарствен молебен. Културните и просветни институции в Сливен предлагат любопитни прояви за всички вкусове и възрасти. В Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" - рецитал на ученици от сливенските училища "Песните на Чинтулов в сърцата ни" и среща с потомци на поета. Историческият музей обяви свободен вход за тракийските си експозиции, къщите музеи на Хаджи Димитър, Добри Чинтулов, сливенския бит и няколко изложби в Добрижелязковата текстилна фабрика.
С концерт под мотото "Историята помни" в Търговище бе отбелязана 138-та годишнина от Освобождението на България. Тази сутрин в храм "Свети Иван Рилски" архиерейският наместник Славчо Проданов отслужи панихида за загиналите руски, румънски, финландски воини и български опълченци. 120 ученици от Второ СОУ "Проф. Никола Маринов" в Търговище подредиха телата си във формата на българския трикольор.
На Трети март ,патриотичното сдружение „Пазители на българщината”, отново спусна огромен национален трибагреник на фасадата на многопрофилната болница в Шумен.
На националния празник стотици хора поднесоха венци и цветя пред паметниците на Стефан Караджа, капитан Георги Мамарчев и Лев Толстой в Силистра.
Жителите на Свищов, първият освободен български град, получиха български флагчета. Общинската администрация осигури знаменцата, като идеята е да бъдат развети пред Паметника на свободата на едноименния площад. Там бяха поднесени венци и цветя на признателност.
Стотици граждани и гости на Монтана се събраха на централния градски площад за церемонията по отбелязването на националния празник.С тържествен военен ритуал беше издигнат националният флаг.