Нямаме никакво време да отлагаме мерките за борба с корупцията. Това каза пред студенти от УНСС по време на публична лекция за антикорупционното законодателство вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева.
Кунева цитира данни на „Трансперанси интернешънъл”, според които страната ни продължава да бъде в групата на изоставащите страни заедно с Италия, Гърция и Румъния. По данните на Евробарометър 56% от хората, занимаващи се с бизнес, казват, че разчитат на политически връзки, за да успеят.
По думите на вицепремиера една от причините младите хора да напускат България е, че не виждат перспектива за успех, честни конкурси и честен бизнес. Трябва спешно да променим това, категорична беше тя.
Кунева даде пример с Естония, която в началото на 90-те години е била сред най-корумпираните държави в Източна Европа, а сега на практика няма корупция. По думите й резултатите там са и заради въвеждането на електронно управление.
Вицепремиерът обясни, че новият закон се фокусира върху деклариране и проверка на имуществото, защото корупцията проличава най-вече през собствеността. Сега Сметната палата проверява декларациите на политиците, но стига дотам дали са подадени в срок. Новото антикорупционно бюро ще може да засича информацията си с регистрите на КАТ, НАП, Търговския регистър и други регистри, обясни Кунева.
На въпрос на журналисти за искането на главния прокурор за забрана на бурките на обществени места, в т.ч. и в учебните заведения, Кунева беше категорична, че образованието в България е светско и подобна манифестация на религиозните вярвания е несъвместима със светския характер на училищата. Тя поясни, че има наредба за облеклото на учениците, в които това е ясно разписано. В България бурката никога не е била традиционен атрибут на мюсюлманската религия, подчерта още Кунева.