От мое име и от името на правителството изразявам нашите съболезнования към жертвите на загиналите в Ница вчера през нощта. Явно много политици в света не искат да си извлекат поука. Многократно съм казвал на всички международни форуми, в които съм участвал, че това, което направихме в Либия, в Сирия, в Ирак, в Афганистан, генерира тероризъм, който се пренесе вече по улиците ни, по залите ни, по градовете ни, заяви премиерът Бойко Борисов във Варна по повод на варварския акт в Ница.
Когато се атакуват абсолютно невинни хора и има огромен брой жертви, когато терористичните актове стават все по-брутални, е ясно, че колкото повече се ескалира, няма да се постигне по-добър резултат. Продължаването на ударите в Сирия и в Ирак също е съпътствано с огромни жертви и човешки трагедии. Започва се надпревара за въоръжение, за ескалация и за мерки, които всъщност генерират все повече смърт и разрушение. Ние с днешното занятие „Бриз-2016” искаме да покажем готовността на армията и полицията за всеобщи действия. Те трябва да бъдат в състояние да реагират на всякакъв агресор, но ние с министъра и политиците сме тези, които ще положим всякакви усилия на всички нива, за да ограничим до максимум възможностите за колизия и смъртоносни конфликти.
„Нито едните, нито другите могат да простят… В резултат на личните си трагедии хората, които и в едната, и в другата страна са загубили близки, вече не се водят от нормалния разум, а от чувството за мъст за това, че са тероризирани, че са поставени в условия, в които не им се иска да живеят. Винаги съм казвал, че ако от четири страни на Бургас летят френски, английски, руски и американски самолети и хвърлят ракети, хората ще бягат. Какво ще ни донесе всичко това?”, коментира премиерът Борисов. Той посочи, че именно затова правителство стриктно се придържа към решенията, които взема. „Като членове на НАТО участваме в операциите, в ученията. Днес даваме пример, че в Черно море може да се провеждат такива международни учения, да направим синхрон между нашите сили, да бъдем ефективни, да модернизираме техниката. Имаме прекрасни, подготвени генерали, офицери, матроси. Но те са български момчета и момичета. Ние като политици трябва с разум на срещи с нашите колеги да задаваме въпроси, да отстояваме позиции и да вземаме с акъл решения. Армията през вековете е доказала, че не губи, губят политиците”, заяви министър-председателят.
В подкрепа на тезата си за развиване на Черно море като зона на транспортни коридори, туризъм, добив на нефт и газ, Борисов отново посочи, че настояването на световни политици за увеличаване на ударите и военните действия не носи успех, а генерира терор. Той коментира, че крайната цел на демилитаризацията е да се намали струпването на оръжие, конфликтите да се разрешават с политически разговори, а не „да изправяме момчетата си едни срещу други“. „Искаме да генерираме финанси, които да осигурят благосъстоянието на българските граждани, защото те са най-бедни в Европа, а именно т. нар. демилитаризация е начинът да се изкарват пари, да влизат в бюджета и от там да се преразпределят. Ние ще участваме в този процес много активно и се надявам да ни чуят. С министъра на отбраната нямаме никакво разминаване, защото взехме решение на Министерския съвет, което той отстоява във Варшава“, посочи Борисов.