Асоциацията на овцевъдите и козевъдите е отправила официално искане до Министерството на труда и социалната политика да ѝ бъде разрешено да внесе 1000 овчари от бившите съветски републики и от българските общности в Молдова, Украйна и Бесарабия.
Предимство ще имат желаещите от държави, които вече имат опит в тази професия, като Грузия, Казахстан, Киргизстан, Азърбайджан. Заплатата, която ще им бъде предложена у нас, ще е 700 лв. на човек, или 1400 лв. на семейство, съобщи Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцеъвдите и козевъдите, пред в. "Монитор".
Освен тази стартова заплата, повечето фермери предлагат и бонуси за отгледани агнета или по 10 ст. на литър издоено мляко. Макар че работата на пастира не се нуждае от специални умения и квалификации, оказва се, че безработните българи предпочитат да стоят без пари, но не и да се „унижават” да бъдат овчари. Тази остра липса на работна ръка поражда и абсурдната необходимост да се търсят гледачи на животни от чужбина. Симеон Караколев сподели още, че 20% от агнешкото месо в българските магазини всъщност е внос от Австралия и Нова зеландия. Като то се продава на същата цена, на каквато и българското. „Наскоро бях в Йордания и там видях три категории овче месо: местно, румънско и австралийско. Местното се продаваше на цена от 8 долара за кг., а вносното за 4,5 долара. В България към момента се отглеждат едва 1 млн. овце”, ожали се още Караколев.