Отминалите избори 2 в 1 отново влязоха горещо в полезрението на депутатите. Повод на дебата стана докладът на ОССЕ, чийто наблюдатели, пратени на вота, установиха непрозрачност и неефективност на изборната администрация, проблеми с избирателните списъци и купуването на гласове. ОССЕ излезе с общо 32 препоръки, които властите у нас ще разгледат.
Депутатът от „Атака“ Павел Шопов определи доклада като „звучна плесница“. „Изборният кодекс бе жестоко фалшифициран, това бе мръсна кампания“, заяви той и се оплака, че партията му била ощетена с около 6 – 8 процента.
От ГЕРБ са на мнение, че Изборният кодекс е добър и обвиниха опозицията, че няма право да говори за провеждане на нечестни избори.
Докато политическите сили си разменяха обвинения в натиск, ощетяване, измами и т.н., външният министър Николай Младенов обясни, че доклада на ОССЕ ще бъдат изготвени препоръки и за това има срок, което се правило за първи път.
„2009 г. забравихте да поканите ОССЕ на парламентарните избори. Фактът, че днес водим този дебат означава, че опозицията опитва да политизира случая“, заяви той.
Екатерина Михайлова (Синята коалиция) отбеляза, че по-важното е какво ще се промени в Изборния кодекс, което тя счита за абсолютно задължително, за да се изчистят избирателните списъци и да не се допускат партии-фантоми да се борят за гражданския вот.
Лютви Местан от ДПС заяви, че изборите са били изключително опорочени и са проведени в най-уродливата им форма.
Искра Фидосова от ГЕРБ остана възмутена от острите думи на Местан. „Разбирам тона, с който говорите, защото за първи път от десет години нямаше изборен туризъм. Но не дадохте нито едно конкретно обяснение“, каза тя.
На критиката на ДПС, че на изборите имало много недействителни бюлетини, Фидосова отвърна, че именно партията на Ахмед Доган наредила на симпатизантите си да пускат празни бюлетини за първия тур на президентския вот.
„Уродливите прояви са конструирани от от Вас“, обърна се депутатката към колегите си от ДПС.
„Грозотата с рози начина, казва Шекспир в един свой сонет. Това, преди да е смешно, е проява на политическа арогантност“, контрира Местан. „Вярно е, че нямаше никакви автобуси от Турция. Но и без автобуси 7 от 7-те кметове в Кърджалийска област са на ДПС. Политическата тежест на тази партия не се крепи на некоректен вот“, заяви в отговор Местан.
Червеният депутат Янаки Стоилов също изтъкна, че миналите избори ще се запомнят с контролирания вот и страха от репресии.
Иван Костов пък прехвърли вината за опорочаването на изборите върху Цветан Цветанов в качеството му на вътрешен министър и на председател на Предизборния щаб на ГЕРБ.
Цветанов веднага се включи в дебата с аргумента, че винаги е бил председател на щаба: „Не може да осъзнаете това, което трябва да направите – не да плюете, не да хулите, а да събере обществена подкрепа“.
Преди това критиката на Костов сподели и Корнелия Нинова от БСП.
Искра Фидосова разкри още, че изборите в Кюстендил са касирани, защото местната избирателна секция, ръководена от БСП и ДПС, не вписала нито едно ЕГН, дата на издаване на лична карта и други данни, нужни за да бъде отразен вота.
„Когато говорите манипулации на изборните права, кажете, че не сте си попълнили правилно и коректно декларациите. Крайно време е да спрем да политиканстваме“, заяви тя.
Фидосова призова за анализиране на пропуските и нарушения, за да се допуска нова злоупотреба с изборите. „Законът беше много добър, но той не може да допусне до каква степен може да стигне едно извратено мислене, за да манипулира процеса“, допълни тя.
„Създадохте един Франкенщайн, който обслужва всички управляващи. Създадохте едно чудовище, което се обърна срещу вас – в Монтана“, заяви Мая Манолова от БСП. Тя критикува управляващите за предварително попълнените бюлетини, купуването на гласове, мнозинството на ГЕРБ в секционните избирателни комисии.