Кипърското застрахователно дружество „Олимпик“, което има офиси в България от 2009 г. и чийто лиценз бе отнет от Комисията по финансов надзор в началото на май т.г., все още не е изплатила дължимите суми от ПТП-та на пострадали в катастрофи. Проблемът е сериозен и много хора не могат да получат обезщетенията си за щети, а процедурите се влачат с месеци.
За проблема се обърна към Флагман.Бг наша читателка, живееща във Враца, която претърпяла пътен инцидент. Автомобилът, с който пътувала, бил ударен от друга кола, която изскочила от път без предимство. В двустранния протокол шофьорът признала вината си, което означава, че разходите по ремонта трябва да се поемат от неговата застраховка "Гражданска отговорност".
„За жалост се оказа, че шофьорът, която ни блъсна, е направил задължителната си застраховка в „Олимпик“. Затова пари за щетите, които бяха значителни, все още не сме получили от застрахователя. Колата е служебна и за да се ползва се наложи ние да платим ремонта, който ни струва повече от 600 лв. Надеждата ни бе поне част от тези пари да се възвърнат, но уви – инцидентът се случи през април, а до ден-днешен отговорът от страна на дружеството е доста обезкуражаващ: „В момента тече одит, другата седмица ще имаме яснота. Размотават ни безобразно и вече от няколко месеца чакаме да дойде "другата седмица“, коментира потърпевшата, която е родом от Бургас.
Комисията за финансов надзор (КФН) отговори, че лицензът на "Олимпик" е отнет от Министерството на финансите на Кипър поради неплатежоспособността на дружеството. Срещу клона на „Олимпик“ в България, който е под юрисдикцията на КФН, са взети същите мерки – фирмата няма право да сключва нови договори или да продължава съществуващите.
Това в никакъв случай не означава, че гражданската ви застраховка, сключена с „Олимпик“, е невалидна!
Резултатът обаче е, че ако извършите ПТП, за което вие сте виновен, няма кой да изплати щетата на пострадалия, което прави шофирането ви много по-рисково, поне докато не се нормализира вътрешната ситуация в застрахователното дружество.
В момента там тече втори одит от независим одитор, с който фирмата отчаяно се опитва да докаже, че проблеми със счетоводството няма.
Наша проверка показа, че близо 10% от всички регистрирани граждански осигуровки са именно към „Олимпик“. Това на практика значи, че по пътищата на България в момента се движат близо 270 хил. автомобила, чиято застраховка в действителност е само на хартия и пари от щети не се изплащат.
Дружеството бе предупредено за пръв път на 24 май т.г. да започне да извършва дейности по плащанията. Множество сигнали, че това не се случва, доведоха до второ предупреждение на 6 юни, преди малко повече от месец. До момента обаче изглежда уплаха от страна на „Олимпик‘ няма и обезщетенията продължават да се бавят на основанието на това, че се провежда въпросният одит.
Застраховката "Гражданска отговорност" на дружества с казуса на "Олимпик" се поема от Гаранционния фонд. Това коментираха за ФАКТИ застрахователни брокери.
"Олимпик" няма право да сключва нови застраховки, а трябва да обслужва всички сключени до датата на тяхното изтичане. Всяка застраховка "Гражданска отговорност" е с покритие в Гаранционния фонд. Пострадалите клиенти трябва да се обърнат към своя застрахователен брокер, припомнят експерти.
Те посочват, че почти всички застрахователи на българския пазар работят с презастраховане на риска чрез голямо европейско дружество от застрахователния пазар.
От два месеца тече одит в компанията – майка в Кипър. Това заявиха за ФАКТИ от софийския офис „Олимпик“. Оттам уточниха, че са спрени всички плащания по застраховки. Служителите на застрахователната компания от два месеца не са получавали и заплати.
На 11 май от Комисията за финансов надзор (КФН) обявиха, че с решение на Министерството на финансите, Надзорен орган върху застраховането на Република Кипър, е отнет лицензът на „Застрахователна компания Олимпик“ АД, която извършва дейност в България при условията на право на установяване чрез клон. В съответствие със закона на Кипър на дружеството е предоставен специален лиценз, който включва само възможност за продължаване на дейността по вече сключени договори, уреждане на висящи претенции и събиране на дължими към дружеството премии, както и да удовлетворява други задължения.
За прилагането на специалния лиценз е назначен специален администратор - „Мазарс ООД“ (Mazars Limited), представлявано от Павлос Накузи и Петрос Накузи заедно или поотделно, със задължение да гарантира, че за периода на специалния лиценз дружеството ще извършва само споменатите по-горе дейности.
Назначеният специален администратор отговаря и за цялостната дейност на застрахователя, включително за дейността му в България.
В отговор от „Олимпик“ заявиха, че активите на компанията са обезпечени.