Западни експерти се обявиха за запазване на паметника на Бузлуджа като обект на културното наследство, съобщава АФП, цитирана от "Гласове".
Неправителствената организация "Европа Ностра" призовава българските власти да спасят определяния от тях "шедьовър на архитектурата, инженерството и изкуството". В публикация, озаглавена "Комунистическо архитектурно НЛО на Бузлуджа очарова ХХI век", "Франс прес" разказва за паметника.
Открит през 1981 г. като символ на триумфалния социализъм, огромният паметник, който някога е бил в състояние да побере 400 посетители наведнъж, се простира на повече от 1400 метра надморска височина в Стара планина, в сърцето на България.
Мрамор и мед са използвани за облицовка на 75-те хил. тона бетон, стомана и стъкло, използвани за архитектурния обект с ширина от около шестдесет метра в диаметър, чиято червена звезда се виждаше в ясни дни до Румъния и Гърция.
"Но часът на слава на паметника ще се окаже кратък. Изоставен след падането на комунистическия режим през 1989 г., днес той е изяден от дивите треви, след като методично е бил ограбен от скъпоценните си орнаменти".
"Дълго време познат само на любителите на необичайния туризъм, привлечени от странността на мястото и останките от комунистически лозунги по стените му, НЛО-то вече е влязло в радара на международните специалисти в защитата на наследството", отбелязва АФП.
"Със своя бруталистичен стил това е истински архитектурен успех на ХХ век. Този паметник е изключителен със своя размер и мощ", смята Лоран Леви-Строс, бивш заместник-директор на отдела за опазване на културното наследство на ЮНЕСКО.
Според британския архитект Греъм Бел "това е невероятно впечатляваща сграда, но също така е невероятно тъжна заради лошото си състояние".
НПО "Европа Ностра", чийто експерти посетиха неотдавна Бузлуджа заедно с журналисти от АФП, класира паметника на Бузлуджа сред седемте най-застрашени културни забележителности в Европа.
"Това е част от европейското културно наследство", подчертава Греъм Бел. Според неправителствената организация сградата трябва и може да бъде частично спасена с европейски средства.