Отидете към основна версия

18 869 33

Гробът на Васил Левски бил до вход на болница. Паркират коли върху него

  • левски-
  • гроб-
  • болница-
  • сердика-
  • софия

Все още имаме възможност да изпълним последното желание на Левски - да е погребан в България и да се знае къде е гробът му

Снимка: Дир.бг

В навечерието на 146-годишнината от обесването на Васил Левски историкът Николай Иванов хвърля нова светлина за мястото, където е погребан Апостолът на свободата. При представяне на книгата си "Проучванията на евреите за бесилката и гроба на Левски" в Столичната библиотека днес той изложи документи и последни разкрития от проучванията си, разкрива Дир.бг.

Николай Иванов е изследвал документи от Националния военноисторически музей (НВИМ), с които доказва, че тялото на Васил Левски е погребано след обесването му до параклиса на някогашното Ново гробище на София. Днес мястото се пада на ул."Дамян Груев" №6, точно до входа на МБАЛ "Сердика" и върху него паркират коли.

Версията за гроба на Левски, представена от Николай Иванов, е само една от съществуващите до момента. Само през 1936 г. излизат около 40 съобщения със заглавие "Открит е гробът на Левски". Споровете продължават и през времето на социализма, като най-шумният е свързан с версията на писателят Николай Хайтов, който твърди, че Левски е погребан в църквата "Света Петка Самарджийска" (в подлеза на ЦУМ). До днес обаче няма официално потвърждение за точното място на гроба на Левски.

Николай Иванов твърди, че през 20-те години на ХХ век е имало среди, които са пречели да излезе истината, защото по това време общината е раздавала места за строителство в района на Окръжната палата (днес Министерството на земеделието), т. нар. Офицерски квартал. Разкриването на истината за погребението на Апостола щяло да засегне имотни и строителни интереси.

В проучването си Иванов се опира на няколко документа. Два от тях са публикуваната за пръв път в кадастрална карта на София, изготвена през 1894 г., и документалните спомени на Стоян Заимов за разговора с митрополит Мелетий, където се казва, че на 21 май 1876 г. свещеникът Христо Павлов погребва отрязаната глава на Георги Бенковски в новите гробища на София.

На 13 октомври 1936 г. началникът на Отделението за военни музеи, паметници и гробове полковник Петър Куюмджиев пише до председателя на еврейската консистория А. Таджер, че има идеята да издири и поддържа гроба на Левски, като се помъчи да издигне и един скромен паметник. В отговор на писмото за съдействие А. Таджер провежда дебат и проучване сред възрастните членове на еврейската общност. Чрез разказите на група свидетели и очевидецът Б. Царати се установява чрез възстановка по хандрис №121, че Левски е бил обесен пред съществуващата тогава турска казарма.

В книгата са посочени имената на петимата еврейски лекари от ръководената от д-р А. Епелбаум болница, които първи проучват открития пред входа ѝ гроб на Левски и извадените от него кости.

Докладите на военните точно описват как полковник Куюмджиев предава за изследване на 28 юли 1937 г. 29 чувалчета с кости на Института по анатомия на Държавния университет. В едно от чувалчетата има кости и два черепа, за които Запрянов настоява да се проверят дали са костите на Васил Левски и черепът на Георги Бенковски. Следват архивни факти, които разкриват митарстването на тленните останки на Левски и Бенковски между институциите, където са предадени за изследване.

Николай Иванов е убеден, че сега ако бъдат направени нови разкопки, със сигурност ще бъдат намерени още костици от погребението на Апостола, защото при първите разкопки те са събрани от непрофесионалисти, и че все още имаме възможност да изпълним последното желание на Левски - да е погребан в България и да се знае къде е гробът му.

Днес историкът Николай Иванов и столичани поднесоха цветя на мястото, където, според изследваните документи, е заровен Апостола на свободата. Недалеч е и мястото, където е поставена паметна пирамида, според която на това място е била заровена главата на Георги Бенковски.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове