България чества 141 години от Освобождението от турско робство. На днешната дата е подписан Санстефанският мирен договор между Руската империя и Османската империя, който слага край на Руско-турската война (1877 – 1878) г. и урежда, макар и неокончателно, обособяването на Трета българска държава след близо пет века османско владичество в България.
И тази година хиляди българи се събраха на историческия връх Шипка, независимо от метеорологичните условия. Заупокойна молитва в памет на загиналите герои за свободата на България отслужи Великотърновският митрополит Григорий.
София. Президентът и върховен главнокомандващ на Българската армия Румен Радев прие Почетния гвардейски строй пред паметника на Незнайния воин. Българският трибагреник беше донесен от петима гвардейци и издигнат тържествено под звуците на националния химн. Бяха произведени и 20 артилерийски салюта в знак на почит за издигането на националното знаме. Беше положен венец на паметника на Незнайния воин в памет и признателност на загиналите за Освобождението на България.
Стотици бяха гражданите, дошли да наблюдават тържествената церемония и да поднесат своите цветя, да отдадат почит към героите. Присъстваха представители на властта – депутати, министри, представители на висшето духовенство, начело с патриарх Неофит.
Пловдив. Стотици пловдивчани и гости на града се изкачиха на Бунарджика (Хълма на освободителите) за честването на 141-та годишнина от Освобождението на България и на Националния празник.
Стара Загора. Хиляди старозагорци изминаха днес 3-километровия път-поклон до мемориалния комплекс "Бранителите на Стара Загора", съпровождайки 300-метровия национален флаг в паметно шествие, което тръгна от центъра на града, предвождано от официалните лица и гости на празника.
В Ловеч бяха поднесени венци и цветя на всички паметници на загиналите за освобождението на града от турско иго руски воини и местни жители. В храма "Св. Троица" беше отслужена панихида за загиналите за Освобождението, а след това отдадена почит пред паметника на загиналите ловчалии, който се намира в двора на църквата.
Със заупокойна молитва за загиналите войници в църквата "Свето Вознесение Господне" в Шумен започна отбелязването на Националния празник Трети март в Шумен. След това граждани и представители на институции положиха венци и цветя пред паметните плочи на опълченците от Шуменско, взели участие в Освободителната война.
Историческа възстановка, проведена по повод Националния празник събра стотици жители и гости на централния площад във Видин. Български и румънски представители на патриотични клубове участваха в съвместна възстановка за Освобождението на Видин, която се изигра на площад "Бдинци" пред Стамбол капия.
Тържествени церемонии се проведоха в почти всички градове из страната.