Аварията, заради която VI блок на АЕЦ "Козлодуй" беше изключен вчера, не е безобидна. Това обяви в предаването "Тази сутрин" на бТВ Георги Касчиев, експерт по ядрена енергетика.
Броят на подобни режими е ограничен за живота на един реактор, всеки такъв режим намалява живота на реактора, твърди той.
Той разкритикува и липсата на информация за инцидента. "Вчера имаше информация за спирането на блока на страницата на АЕЦ, но нямаше никаква информация на страницата на Министерството на енергетиката и на Агенцията за ядрено регулиране. Това е крайно неправилна политика, най-добре е експертите да излязат и да обяснят", смята Касчиев.
Според него няма опасност за хората след аварийното спиране на АЕЦ "Козлодуй". Подобни инциденти имало през 2012-13, 2015 и 2017 г..
По думите му фактът, че не е имало допълнителни откази говори, че оборудването се поддържа в добър режим и че специалистите са се ориентирали къде е проблемът. Проф. Касчиев уточни още, че при подобни инциденти може да се проявяват някои скрити откази. Той обърна внимание, че все пак инцидентът не е толкова невинен, заради температурния шок, който се получава: "В таблетките с ядреното гориво температурата е 1200 градуса и заради температурната промяна може да възникнат пукнатини, а тези таблетки задържат радиоактивните продукти, но в такива условия може да излязат от тях и да се натрупат под обвивките, а от там да излязат в топлоносителя", обясни експертът и допълни, че подобен тип инциденти са с ограничен брой за целия живот на реактора.
Мощностите на VI реактор са възстановени на 87%, обяви зам.-директорът на АЕЦ "Козлодуй" Александър Николов. Късо съединение е причина за инцидента, който е в конвенционалната, а не в ядрената част на централата, уточни Николов. Той уточни, че спирането заради проблем на това място се случва за първи път и са възможни различни причини за случилото се.