Вашингтон ще изпрати в България съветник по правните въпроси, който да съблюдава върховенството на закона у нас. Това стана ясно от думите на новия американски посланик Херо Мустафа. Тя изнесе публична лекция на тема "Американско-българските отношения: Следващите 30 години" на събитие, организирано от Атлантическия клуб у нас.
"Работим за засилване на българската демокрация, да се подобрят възможностите на свободния пазар в България. При борбата за напредък в областта на върховенството на правото държа на партньорството между посолството и НПО, които са посветили техните усилия за развитие на човешкия капитал в България", обяви Херо Мустафа.
Именно засилване на демокрацията е една от трите ключови точки, около които са се обединили премиерът Бойко Борисов и президентът Доналд Тръмп. Херо Мустафа подчерта, че двамата лидери са излезли с общо изявление, което служи като пътна карта за развитието и на още две ключови области: сигурност и отбрана, икономика, търговия и енергетика.
"Това бе историческа среща. Факт е важността на потенциала, който виждаме в тези взаимоотношения", коментира още американският посланик.
В речта си тя открои и това, че САЩ ще съблюдават и свободата на медиите. Приоритет остават и правата на малцинствата у нас.
"САЩ ще продължат да насърчават свободни и прозрачни медийни пространства и да се спазват човешките прави", обяви Херо Мустафа.
"Посветена съм да подкрепя усилията на България за диверсификация на енергийните доставки. Това ще позволи на българските потребители да имат по-ниски цени", каза американският посланик Херо Мустафа в първата си публична реч пред Атлантическия клуб в България.
"САЩ ще следи отблизо как се развива интерконекторът с Гърция. За разлика от „Турски поток“, където България е транзитна страна, газовата връзка с Гърция и терминалът за втечнен газ Александруполис ще ви направят истински енергиен хъб", заяви тя.
Херо Мустафа обеща, че по време на мандата си ще работи по проекти с хоризонт от следващите 30 години. Освен енергетиката, американският посланик отдели внимание и на още две ключови области – военен сектор и икономика.
Във военната сфера се предвижда разработване на 10-годишен план за сътрудничество по опазване на сухопътната и морската област. Проучват се и възможности да произвеждаме части и елементи във военния сектор.
В икономическата сфера американските компании до момента са инвестирали повече от 2 млрд. долара в българската икономика, създали са над 30 000 места в енергетиката и селското стопанство. В следващите години ще се акцентира в разкриването на работни места в стартъп компании и Ай Ти технологии.
По думите на американския посланик по отношение на ядрената енергетика България трябва да вземе важни решения. У нас ще дойдат експерти, за да помогнат при бъдещото изграждане на АЕЦ "Белене".
Херо Мустафа съобщи още, че в близките дни в България ще се присъедини още един икономически съветник.