Европейската Комисия и този път даде обективен и точен доклад. Препоръките съвпадат с това, което ние правим. 2013 г. декември е достатъчен срок за да завършим всички препоръки.
Това заяви премиерът Бойко Борисов на пресконференция в Министерски съвет по повод доклада на ЕК, който беше оповестен днес. На пресконференцията присъстваха вътрешният министър Цветан Цветанов, външният министър Николай Младенов и правосъдният министър Диана Ковачева.
Неслучайно в доклада е отделено за Закона за амнистията от 2009 година, който доведе до 458 прекратени случаи за злоупотреба с власт, подчерта Борисов и вметна, че в тази част за доклада Станишев е прав – „докладът е убийствен за този период. След като може да приемеш закон за амнистия и на базата на него да паднат близо 500 дела за злоупотреби с власт и обществени средства, как може той да е положителен за целия период? Няма как да е. Струва ми се доста странно, че говорят за вот на недоверие. Ще ни дадат много добра трибуна да им напомним за всички безобразия през тези две години", каза Борисов.
Съжалявам, че липсата на политическа класа не можа днес да нареди на тази пресконференция и предишния премиер Станишев, и вътрешните министри, и правосъдните министри на предишното правителство – това е петгодишен доклад и две години са управлявали те, посочи Борисов.
Нашето желание беше политическата класа днес да излезем заедно и да кажем - това са няколко препоръки, които са абсолютно изпълними, влизат в програмите на всички партии, имаме прекрасно дадено време да го направим, каза Борисов.
Основните препоръки и критики са към Висшия съдебен съвет (ВСС), каза премиерът и припомни, че ВСС е бил избран от предишния парламент избра. Местан трябваше да каже да, ама се провалихме, защото не дадохме добри кандидати за ВСС. Цели абзаци нямаше да ги има, ако не беше провокацията на ВСС за съдия Тодорова. България има реален шанс с икономическата стабилност и милионите по европейските проекти в условията на криза, имаме рядката възможност България да се възползва от рядката ситуация, смята Борисов.
Въпросът е ясен и много деликатен, посочи премиерът. По думите му ЕК иска реформа на съдебната система, но ние нямаме възможност да се намесим в нея. Щеше да е добър сигнал, ако сме заедно.
България не може да влезе в Шенген без Румъния и за това, за хубаво или лошо трябва да си изпълним критериите. Публичният спор със съдебната система не носи хубави резултати, смята премиерът.
Според Борисов при един спор между един съдия и вътрешния министър не може да става въпрос за накърняване на съдебните власти. Имаше институционални спорове. Има дела, на които действително не ми харесва изходът, но това трябва да решат съдиите. Главният орган ВСС трябва да определи натовареността на съдиите и прокуратурата, ние не се месим, посочи Борисов.
Вътрешният министър Цветан Цветанов даде да се разбере, че няма да подава оставка. Той се аргументира с констатациите в доклада и посочи, че благодарение на реформите в МВР и по-специално след законодателните промени дознателският апарат в МВР е нарснал от 2000 на 8000 дознателя, което дава своето отражение. След 2010 година е започнала по интензивната борба срещу организираната престъпност, но не може да се случи за кратък срок. Има какво още да се желае, тези промени да се разпишат и да се надграждат. Докладът е обективен и отчита реалните усилия на държавата. Благодаря на премиера, за твърдата му решителност да продължим по този път.
Отговор на исканата ми оставка е констатацията в доклада, че след 2010 г. започва борбата с организираната престъпност и това, че имаме структурни реформи. Ефективността я има, а това, че политически партии се консолидират и ми искат оставката, означава, че се върви в правилната посока, каза той.
Докладът е обективен, той отчита реалното състояние на държавата днес, положените усилия на правителството в последните две години. Благодаря на премиера за неговата твърда решителност да продължим по този път и да се съобразим с всички препоръки, каза Цветанов.
Нито за миг не съм си помислил изпълнителната власт да се намесва в съдебната система, заяви вътрешният министър.
Правосъдният министър Диана Ковачева заяви от своя страна: „Приемаме констатациите като изпълними”. Според нея година и половина ще е достатъчна за да изпълним ангажиментите си. Този процес е ясен, смятаме, че можем да изпълним препоръките. Законодателната рамка за реформата на съдебната система на практика е завършена. Важно постижение са промените в Закона за съдебната власт. Смятаме, че на практика лидерството в реформата на съдебната система е в ръцете на самата съдебна система. Прозрачни и ясни процедури за избор на ВСС и главен прокурор за това са предвидени гаранции в Закона за съдебната власт. Лидерството е в ръцете на самата съдебна система. Можем да се поздравим с констатацията за Закона за конфискацията на имущество придобито по престъпен начин. Насоката, която зададе ЕК, е добре разбрана, смята Ковачева.
Външният министър Николай Младенов подчерта, че за първи път предвижда да отпадне въпросйт за междинните доклади. Ще се съобразим с препоръките, те са изпълними и реалистични, смята Младенов. В година и половина ще покажем мобилизация на цялото общество, независимо към коя партия и институция принадлежи, посочи външният министър.