На България са нужни две стратегии: една за омекотяване на кризата и друга за промяна на икономиката ни след нея. Това каза за обзорното предаване „Това е България“ на Радио „Фокус“ анализаторът Илиян Василев. Според него държавата трябва да остави у хората повече пари, без да се грижи за фискалните баланси. Има няколко начина това да се случи, обясни той.
„Първото е елементарно. Трябва да се запушат корупционните канали и вместо горивото да струва 2,05 и 2,10 лв., то да струва 1,65 лв., колкото и трябва да струва. По този начин във всяко средностатистическо семейство ще останат по около 100 - 200 лв. Естествено, че при тези, които употребяват повече, ще останат повече. Така трябва да се направят всички други зони на корупция, които изсмукват пари. Това са всички големи инвестиционни проекти като „Белене“ и „Турски поток“, където се хвърлят огромни пари, без идея как те ще се възвърнат“, коментира той.
Илиян Василев обясни, че във време на криза е необходим колективен ум. Хората на власт не винаги имат най-необходимите знания и затова са им необходими експерти. Възможно е да се увеличи акциза на горивата без да се увеличава цената на бензина, каза още той и даде пример с това, че ако акцизът се увеличи със сто лева, то в хазната ще влезнат около половин милиард лева. Като друга мярка той спомена намаляването на високите заплати на държавни служители, които взимат над 2000 лв. Трябва да освободим държавата си от егоистичните интереси, които са я пленили, каза още Василев.