Големите хранителни магазини ще започнат задължително да предлагат местна продукция – даже, ако се наложи да бъдат накарани със закон да правят това. По този начин земеделският министър Десислава Танева коментира на брифинг в МС протестите на Сдружението за модерна търговия срещу проекта на правителството за осигуряване в търговските обекти на български продукти.
От бизнеса обявиха, че мярката би убила конкуренцията, би довела до компромис в качеството и т.н.
Десислава Танева нарече всичко това „манипулации“: „В тези условия на криза значи може пенсионер с 240 лв. пенсия да я дари за битка в тази криза, за да подкрепи крайно нуждаещ се, а не може търговския оператор с ен на брой обекти, генериращ такива доходи, да направи минималното усилие дребният производител да може да продава в обекта му в провинцията? Това е нон сенс, за всеки български държавник е унижение да коментира злоупотребата с мрежата, която са създали с годините“.
По думите ѝ вече се готви Постановление на Министерския съвет, а също и законодателна инициатива. Законът е такъв и регулациите са такива, каквито се приеме да бъдат, подчерта Танева, цитирана от бТВ.
Българските производители могат да осигурят всички продукти, които слагаме на великденската трапеза, подчерта Десислава Танева. Тя посочи, че са взети мерки и МВР ще допуска клиенти до фермите, в които се колят животни за агнешко месо. Целта – крайният потребител да има на трапезата си прясно българско месо.
ДФ „Земеделие“ е взел и решения за подкрепа на земеделските производители с 30 млн. лв., които ще бъдат раздадени като нисколихвени заеми. Удължава се и срокът за договорите за инвестиционна помощ в растенивъдството и животновъдството.
Танева призова земеделските производители да бъдат активни в комуникацията си с бюрата по труда, за да могат да съберат персонал за събирането на реколтата. Тя отбеляза, че става дума за работници с ниска квалификация, които бързо могат да бъдат обучени. Първото изпитание ще бъде розоберът през следващия месец.