63 000 дка гори са изгорели при пожарите, като 9 000 от тях са напълно унищожени. До момента 563 пожара са регистрирани у нас тази година, съобщи пред „Преди всички“ по БНР инж. Николай Пиронков от Агенцията по горите.
"Много е тъжна гледката на един горски пожар. Много е жалко, че хората не се съобразиха с апела да пазят гората. Човешката безотговорност причинява повечето пожари", каза Пиронков.
"Има години, в които са много повече опожарените гори. В Закона за горите са изписани правилата. В голяма степен дървесината е напълно изгоряла, не може да се използва за никакви цели, дори за дърва за огрев. Възобновителната способност на широколистните гори е много голяма. Средства за залесяване винаги се намират. Средната стойност за залесяване на един декар е между 280 и 450 лева и това е ангажимент на държавните горски предприятия", уточни инж. Пиронков.
Регистрираните нарушения, свързани с бракониерство надхвърлиха 8 хиляди. Обикновено става дума за малко количество - около един кубик дърва. Съдействаме си с полицията. В Бяла Слатина имаме задържани цели камиони. Случаите на бити горски служители са единици, твърди инж. Николай Пиронков.
Само през първите шест часа на днешния ден в дежурната част на пожарната са получени 28 сигнала за произшествия, от които 25 са били за пожари, уточни от пресцентъра на МВР. Към този час служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” участват в локализирането и ликвидирането на 9 произшествия.
Мъж на 66 години загина след небрежно боравене с открит огън. Вчера около 18 часа на тел. 112 било съобщено за пожар в стърнище край с. Тимарево. Веднага на място пристигнал екип огнеборци, които потушили огъня за минути. Въпреки това те не успели да спасят собственика на нивата. По първоначална информация той решил да почисти стърнището като го запали. За секунди огънят се разраснал от вятъра и сухата растителност и причинил смъртта на мъжа.
Все още не е локализиран пожарът в землището на хасковските села Родопи и Любеново. Огънят се разпространява на два фронта, с обща дължина от около 5 км. Стихията е обхванала площ от около 2500 дка. В гасаческите действия участват пожарникари, горски служители, военнослужещи и тежка техника, предоставена от ТЕЦ „Марица-Изток”.