Започва подготовка за промени в законодателството, с които да се даде възможност държавата да потърси разликата между платената цена при заменките и реалната пазарна стойност на замененото.
Във връзка с разследването на Европейската комисия за горските замени има три хипотези – или България да бъде оправдана, или да се установи, че е нарушено законодателството, или пък да се вземе решение, че има нерегламентирана държавна помощ и да се даде срок на България да коригира тази помощ.
Има седмици до крайното решение и искаме да сме готови за най-лошия вариант, обясни земеделският министър Мирослав Найденов. "Поемаме политическия ангажимент да не обжалваме решението, ако то е негативно", добави той. "Нямаме разминавания в коментарите с Европейската комисия. Коментарът, който направихме и аз, и премиерът Бойко Борисов беше хипотеза", отбеляза Найденов.
Обект на разследването на ЕК са 147 заменки, сред тях е и замяната, направена от фирма, свързана с депутата от ГЕРБ Емил Димитров. Ако ЕК отсъди, че и при тази замяна има нерегламентирана държавна помощ, процедурата за възстановяване на средствата ще бъде за всички, подчерта Найденов. За 15 от тези 147 горски терени е направена промяна на предназначението и са реализирани инвестиционни намерения.
Ако ЕК реши, че има нерегламентирана държавна помощ, България ще трябва да си потърси разликата между пазарната стойност на горите и сумата, която е платена при заменките или при желание на собствениците на горите, те да бъдат върнати на държавата. В тази връзка ще се създаде работна група под председателството на Искра Фидосова, която да подготви промени в Закона за държавната помощ, които да създадат механизма за възстановяване на средствата за държавата. Работната група трябва да започне работа още през следващата седмица.
В работната група ще се включат експерти на МФ, МЗХ, МИЕТ, МТИТС, както и представители на неправителствения сектор, включително и на Коалиция "Да остане природа в България". Очаква се и представители на предишните управляващи също да се включат в дебатите около изработването на законодателните промени.
"Трябва да направим по-подробни текстове за самата процедура, когато се установи нерегламентирана държавна помощ. Няма пречка да се помисли за налагането на възбранителен режим на разпоредителни сделки с тези имоти. Трябва да се даде и възможност в закона бенефициентите на държавната помощ сами да развалят заменките", обясни председателят на парламентарната правна комисия Искра Фидосова. Амбицията ни е промените да са готови до няколко седмици и до края на месец март да са приети на второ четене в Народното събрание.
Европейската комисия е започнала през 2010 г. официално разследване на правилата за държавна помощ по предполагаемо незаконно предоставяне на помощ по операции свързани със замени на гори.
"Европейската комисия не е приключила оценката си и няма яснота какъв ще бъде резултатът от нея. Слуховете, че Комисията ще вземе решение скоро са неоснователни. Ако Европейската комисия установи в заключението си, че правилата за предоставяне на държавна помощ са били нарушени, България ще трябва да поиска възстановяване на неправомерно изразходваната сума от бенефициерите й. Процедурата за държавната помощ не предвижда налагане на санкции (глоби) на държава-членка в този контекст. Но държавата е задължена да изпълни възстановяването на средствата незабавно. При липсата на решение за възстановяване на средствата, всякакви предположения за бъдещи глоби или санкции могат да се считат за спекулативни и преждевременни", подчертават от ЕК.
На практика по този начин те категорично опровергават думите на земеделския министър Мирослав Найденов, който преди около седмица заяви, че "вероятно още до края на годината Европейската комисия ще вземе решение България да бъде осъдена за нерегламентирана държавна помощ заради заменките на гори, направени от правителството на Тройната коалиция".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА