Производители, дистрибутори и търговци на полиетиленови торбички от цялата страна ще протестират днес в 11 часа с митинг-шествие от храм-паметника "Св. Александър Невски" до Министерския съвет. Те искат да се отмени или да се отложи влизането в сила от 1 октомври на наредба на Министерството на околната среда и водите, според която торбичките, които имат дръжки, ще се облагат с екотакса от 35 стотинки, а от януари 2013 година - с 45 стотинки.
За потребителите торбичките ще струват между 50 стотинки и малко над 1 лев, обясниха от Българската асоциация "Полимери". Необлагаеми остават само пликовете без дръжки, но това според производителите няма да има екологичен ефект. По техни изчисления между 3000 и 6000 души от бранша ще останат без работа заради промени в производството. „Имаме информация, че около 1000 души ще участват в протеста. Имаме подкрепата на търговските вериги, на синдикатите, на работодателските организации, на БСК, на БТПП - коментира председателят на Българската асоциация "Полимери" Антоанета Перникова. - Отправили сме искане за среща с г-н Бойко Борисов или с излъчен от него представител, на който да дадем нашите искания“.
Според производителите по-високата такса на торбичките ще увеличи и сивата икономика, защото търговските вериги ще предпочели да внасят торбички от чужбина. Въпреки че те също ще подлежат на облагане, според Асоциацията, таксата може да се избегне чрез контрабанден внос, защото неговото контролиране е трудно.
Вчера от Екологично сдружение „За Земята" обявиха, че подкрепят икономическите и законодателни мерки, които целят ограничаването на употребата на полиетиленови торбички за еднократна употреба. Такъв налог обаче би бил най-високият в Евросъюза и ще обрече предприятията на фалит, смятат протестиращите и предупреждават, че има опасност да бъдат ликвидирани стотици работни места. Цена от 35 стотинки и нагоре ще направи торбичките непродаваеми и много хора от бранша ще останат без работа. Ще се стигне и до куриоза да внасяме евтини торбички, защото в Дания, например, екотаксата е само един евроцент, твърдят производителите.
Изчислено е, че всяка найлонова торбичка от момента на купуването й до изхвърлянето й се използва средно около 20 минути, докато за разграждането й са необходими десетки години. Това замърсява околната среда и целта на новата продуктова такса е потребителите да се приучат да ползват основно торби от плат или хартия, както е в повечето европейски държави.
Според производителите потреблението на найлоновите торбички може да се намали чрез повишаване на тяхната дебелина - от 15 на 20 микрона, без да се затварят предприятията. Те смятат още, че трябва да подобри системата на разделното събиране на пластмасите, които могат да се рециклират до 30 пъти вместо да се изхвърлят на сметището.
Бизнесът предлага да се даде една година гратисен период.