Ако присъствието на Калоян Методиев на тържество на БСП в Боровец е основание за напускане на поста началник на кабинета на президента - това не ме обижда. Това заяви в "Още от деня" по БНТ председателят на БСП Корнелия Нинова.
Не се меся в решенията на президента. Там, където позициите ни съвпадат, сме говорили еднакво. Когато сме имали различия, съм ги изразявала публично и категорично. Моето отношение винаги е било принципно и така ще остане, категорична е Нинова.
Тя обаче призна, че макар да не се обижда, би се чувствала изненадана, ако поводът за раздялата на Калоян Методиев с поста му в президентството е тържеството за избирането ѝ като лидер на левицата.
Нинова коментира и промените в Изборния кодекс, върху които президентът заяви, че налага вето.
Промените в Конституцията не могат да станат без решенията на НС. Според мен по-важно от това кой предлага промени в Конституцията е това какви промени. Ние ще подкрепим ветото на президента, защото принципно сме на една и съща позиция. обясни Нинова.
Тя коментира и първите в историята на левицата преки избори за лидер на партията, които спечели с убедително мнозинство.
За тези 4 години аз създадох условия партийните членове да се произнесат. Чрез промените в устава създадохме условия гласовете на членовете ни да се чуят, а не само на партийния елит, категорична е Нинова.
Тя изтъкна основните предимства на прекия избор, като направи паралел с визията на левицата за управление:
- край на задкулисието - прозрачна политика
- хората да взимат участие в решенията, които касаят личния им живот
- морал в политиката - да не лъжеш преди и след избори
- алтернатива - ние сме първите, които за тези 4 години изготвихме алтернативен план за управление "Визия за България"
Нинова коментира и оспорването на резултатите от прекия вот от част от представителите на партийния елит на партията.
"Тези другари, очевидно огорчени от резултата, в момента нападат партията. Най-странно ми е за Сергей Станишев, защото прекият лидер е утвърден като демократичен принцип в ПЕС."