Властите в Скопие ще отключат перспективата за еврочленство не чрез пропаганда и маркетинг кампании, а чрез реални реформи и действия за добросъседство. Не отричаме европейската перспектива на Македония, помагаме им и ги подкрепяме, но те още не са готови.
Това каза българският президент Росен Плевнелиев в началото на срещата си в София с еврокомисаря по разширяването и по политиката за съседство Щефан Фюле, който е на посещение у нас. Според Плевнелиев България не може да даде евросертификат на действията на управляващите в Скопие, които системно налагат идеология на омразата към България.
"Стратегически важно за дългосрочната стабилност на Балканите е в Скопие да започнат да прилагат европeйския подход към съседите без провокации, без претенции и без манипулации. Крайно време е управляващите в Скопие да приключат с антибългарската си кампания, с подмяната и манипулирането на историческите факти. Отговорният европейски подход към съседите и към следващото поколение е да запазим и съхраним историята такава, каквато е", каза още Плевнелиев.
"Всички знаем, че Македония трябваше да чака дълго време пред една затворена врата за членство в НАТО и ЕС. Аз съм от онези хора, които твърдо вярват, че не е добре да оставяме партньорите дълго да чакат пред вратата. Вярвам, че интеграцията е най-доброто средство да се справим с национализма и съм убеден, че изолацията подхранва национализма", заяви от своя страна еврокомисарят Щефан Фюле.
Държавният глава отново подчерта, че България винаги е подкрепяла присъединяването на страните от Западните Балкани към ЕС. Европейската интеграция е гарант за сигурността,стабилността и просперитета на региона и тя няма алтернатива.
Президентът обаче заяви, че подкрепата ни не е безусловна и тя се основава на цялостното изпълнение на критериите за членство, един от които е добросъседското отношение.
Във връзка с пакета по разширяването на ЕС, съдържащ стратегически преглед и доклад за напредъка на Македония, Плевнелиев каза, че страната ни не може да се съгласи с някои формулировки в него. Според нас докладът на ЕК за напредъка не отразява адекватно ролята на Македония в регионалното сътрудничество и състоянието на двустранните отношения между България и Македония, посочи президентът.
За съжаление в Македония се наблюдава тенденция на националистическа риторика, на дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание и поставяне на административни пречки пред българския бизнес, каза Росен Плевнелиев. В основата на тази тенденция е едностранната интерпретация на историята в силно националистически дух.
Президентът изтъкна, че България споделя открито съществуващите проблеми с европейските си партньори и се надява, че аргументите ни ще бъдат възприети правилно както от ЕС, така и от Македония, защото се базират на факти и доказателства. България е много толерантна и търпелива, ние ще продължаваме да работим активно за европейската перспектива на Македония, каза още президентът Плевнелиев.
Еврокомисарят Щефан Фюле днес има срещи и с министър-председателя Бойко Борисов, с министъра на външните работи Николай Младенов, с членовете на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и на Комисията за външна политика и отбрана в Народното събрание.