Управителите на лечебни заведения освен да управляват ще могат и да лекуват пациентите си. Това реши окончателно Народното събрание с промените в Закона за лечебните заведения, съобщи БНР.
С поправките в закона се прави изключението за управители в публични предприятия, които изпълняват дейност като лекари или зъболекари, съгласно закона за лечебните заведения. С измененията на практика се премахва дилемата дали досегашните директори и управители да останат на постовете, които заемат в момента, или да лекуват пациентите си, подчерта вносителят на поправките, председателят на парламентарна комисия доктор Даниела Дариткова от ГЕРБ:
„Това при дефицит на специалисти гарантира достъпа на българските граждани до качествена медицинска помощ“.
С промените се премахва и възможността министърът на здравеопазването да удължава договорите на управители на лечебни заведения. Въпреки подкрепата от БСП и ДПС изразиха критики за създалата се абсурдна ситуация с функционирането на лечебните заведения заради изискванията към страната ни в процедурата за влизане в чакалнята на еврозоната, което на практика е поставило медиците пред дилемата.
Доктор Нигяр Джафер от ДПС заяви:
„Истината е, че предложената промяна е правилната, защото поправя старо предложение, с което забраняваме на директорите на лечебните заведения и то общинските лечебни заведения да работят като лекари. Остава въпросът обаче - законодателният хаос в системата“.
Озадачаващо е според опозицията финансовото министерство да продължава да е против измененията, още повече на фона на липсата на медицински кадри, особено в малките населени места.
От ГЕРБ обаче подчертаха, че внесените от тях промени задоволяват очакванията на икономическото ведомство, на Националното сдружение на общините, на синдикатите, на Българския зъболекарски съюз и на асоциацията на зъботехниците.