Пчеларите у нас са в готовност за национален протест, обявиха от браншовите организации на пчеларите в България по време на своя пресконференция вчера. От Националния браншови пчеларски съюз и Сдружение „Български свободни пчелари“ настояват за „адекватна политика за изследване на високата смъртност на пчелите и за нейното преодоляване“, както и за спешни мерки и помощ на пчеларите да компенсират тази смъртност. Двете организации са в готовност за протест на 22 февруари, който да се проведе пред сградата на Министерство на земеделието, храните и горите и пчеларите да връчат официалните си искания на министъра на земеделието, храните и горите.
От ФАКТИ се свързахме с д-р Пламен Иванов, председател на Националния браншови пчеларски съюз, за да говорим за проблемите на пчеларите у нас.
„Цялото законодателство трябва да се промени“, коментира той и допълни: „Още през Втората световна война пчеларството е бил един от отраслите в аграрния сектор, които са били освободени от данъци и такси. Сега изведнъж става невъзможно за хората да отглеждат пчели. Хиляди забрани, хиляди пречка има. Положението на пчеларството става страшно. Държавата чрез своите действия и бездействия върви към закриване на целия отрасъл“.
„България някога е била третият производител в света на буби за коприна. В момента в България няма нито един бубар, а във Враца имаме Институт по бубарство. Този отрасъл е изчезнал. Заради „доброто“ аграрно управление, все не му върви на това земеделие, все се ръководи от хора, които нищо не разбират от аграрния сектор, хора с ниска компетентност, които гледат някакви интереси“, каза той.
На въпроса дали има притеснение, че пчеларството, може да изчезне като отрасъл в близките години, д-р Иванов отговори: „Разбира се, да. В Аграрния доклад на страницата на Министерски съвет те са го написали – средната възраст на пчеларите беше 68 години, сега е 72 години. Те са го написали в доклада. Млади хора в сектора няма, заетост няма. Отрасълът е губещ. Хората, когато не могат да изкарат 2 лева, те сами се отказват от бизнеса. А в момента има над 12 хиляди души, ангажирани в този сектор. Хората отглеждат, произвеждат“.
„Пчеларството трябва да бъде приоритетен отрасъл“, категоричен беше той. „Когато е приоритетен отрасъл, нещата коренно ще се променят. Защо например Русия има развито пчеларство – защото има декрет на Путин. Това е един лист хартия, който забранява вноса на руска територия на пчелен мед отвън. Въпросът е решен по следния начин – който желае да внесе мед на руска територия, авансово внася мито в размер на 300%“.
На въпроса дали пчеларите от нас настояват за подобни действия, той отговори: „Когато един отрасъл е приоритетен, трябва да се променят законовите норми. След това трябва да се забрани вноса на мед в страната и да няма внос от Украйна, от Китай, от Аржентина, Чили, Бразилия и т.н. Българските пчелари произвеждат достатъчно количество мед за нуждите на населението на България. Големите търговските вериги в момента внасят мед отвън – те продават вносен мед, те не продават български. Българският мед не отива на никой пазар. Всеки се мъчи да продава по малко и не можем да продаваме“.
„Българската агенция по безопасност на храните не контролира въобще големите търговски вериги. Всеки продава каквото си иска. Това, което се продава на рафтовете на големите търговски вериги, то не е мед. Ние сме правили анализ – медът отсъства, пчелите не са виждали това, което се продава в кофичките и бурканчетата“, категоричен беше д-р Пламен Иванов.
На протеста на 22 февруари пчеларите ще искат законови промени по отношение на пчеларството у нас. „Призоваваме да не се съсипва един традиционен отрасъл, какъвто е пчеларството. Не може отношението към сектора да продължи да е такова. Искаме пчеларството да бъде приоритетен отрасъл“, каза той в края на разговора.