Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България” свиква протест пред Министерски съвет тази вечер от 18,30 ч. заради продължаващата опасност от заграбване на Национален парк Пирин въпреки оставката на правителството.
Гласуваните на 19 февруари от Висшия експертен екологичен съвет промени в плана целят узаконяване на построеното в ски зона Банско извън обхвата на концесията и отварят възможност за допълнително застрояване в Национален парк Пирин върху пет пъти по-голяма територия от сегашната, припомнят природозащитниците.
Решението на ВЕЕС може да бъде потвърдено или отхвърлено от екоминистъра и после следва да бъде утвърдено от Министерски съвет. „В последните си работни дни Министерството на околната среда и водите може да довърши процедурата за промяна на плана за управление на Национален парк Пирин и да я вкара в Министерски съвет. Решението може да се гласува, както от все още действащото правителство, така и от служебен кабинет“, се казва в поканата в социалните мрежи.
Природозащитниците уточняват, че министърът на околната среда и водите в оставка Нона Караджова има интерес да одобри решението от 19 февруари 2013 г., защото това е единственият начин следващото правителство да не й търси лична отговорност заради двата лифта в ски зона Банско от 2010 г., които тя разреши в нарушение на плана за управление на Национален парк Пирин.
„Начинът, по който се случиха нещата в Банско в последните 13 години - строителството в национален парк, Натура 2000 място и обект на световното природно наследство на ЮНЕСКО, с погазването на законите, в интерес на един олигарх и на монопола в планината, всъщност е символ на всичко онова, което България не иска и не трябва да бъде“, се казва още в поканата на природозащитниците в интернет.
След подадената оставка на правителството те продължават да настояват за разваляне на концесията в Национален парк Пирин за ски зона Банско на офшорния монополист „Юлен“ АД и предупреждават, че ще предизвикат три наказателни процедури за нарушаване от страна на българското правителство на три европейски директиви – за местообитанията, за птиците и за екологична оценка.
Преди дни коалицията „За да остане природа в България“ призова привържениците си да подкрепят гражданските усилия в борбата срещу монополите, офшорните компании, безконтролните концесии и всички опити за узаконяване на заграбеното до момента в Национален парк Пирин.