"Министрите на „Има такъв народ“ бяха избрани по експертиза. Съставът на кабинета беше представен на парламентарната група. Нямаме общи цели с ДПС, те са толкова различни, че няма смисъл от преговори с тях. Темата за споразумение е преекспонирана. „Демократична България“ един ден излъчва един знак, а на следващия друг. Това заяви пред bTV Тошко Йорданов, председател на ПГ на „Има такъв народ“.
Той коментира как са избрани министрите в предложеното вчера правителство на ИТН.
„Те са участвали в експертните групи на ИТН и са работили по редица въпроси три години. Слави Трифонов не се бърка в работата на експертните комисии. Той не казва кой експерт става, това го виждаме в процеса на работа“, каза Йорданов и посочи различията между ИТН и ГЕРБ в това отношение: „При ГЕРБ имаше политически министри, които нищо не разбираха от работата на министерствата, които ръководиха. При нас е различно“.
Той подчерта, че съставът на проектокабинета е бил представен на парламентарната група на ИТН. „Как си представяте парламентарната група да е против своите министри, повечето от които дори са депутати от ИТН“, каза Йорданов.
Зам.-председателят на "Има такъв народ" напомни, че България не е министър-председателска република, по-голямата тежест е в парламента. „Премиерът ще се отчита пред парламента, престанете да мислите със щампите на Бойко Борисов. Не сме премиерска република“, повтори Тошко Йорданов.
По отношение на избора на Петър Илиев за вътрешен министър, той каза: „Петър Илиев е прекрасен юрист. В разговори със специалисти разбрахме, че трябва външен юридически поглед към работата на МВР, а по секторите там ще има специалисти“.
По отношение на изказванията на служебния икономически министър Кирил Петков, че не е очаквал атака от ИТН, Тошко Йорданов подчерта, че Петков е трябвало да отговори конкретно на въпросите на г-н Каримански.
"Умен, интелигентен мъж, но не му пречи да говори тъпотии. Съжалявам, но г-н Петков беше по-добре да отговори на въпросите, които му зададе г-н Каримански. Към него беше зададен въпрос и съответно почва да се размахва ДПС", заяви той.
„Асен Василев също вижда дългата ръка на ДПС навсякъде, включително и в Лондонския съд“, добави Йорданов.
Йорданов коментира срещите вчера с парламента с трите партии – БСП, „Демократична България“ и „Изправи се БГ! Ние идваме!“.
„Ние ги поканихме да им представим кабинета. Не е имало реакции и въпроси по кабинета. Ние не водихме разговори по състава“, каза той.
Според него темата за споразумение е доста преекспонирана и се използва от политиците, които нямат какво да кажат. „Експертните срещи по теми бяха определени от тях. Те искаха да си изяснят какво предлагаме ние. По огромна част от приоритетите сме на едно мнение“, каза Йорданов.
На въпрос защо вчера Христо Иванов и Атанас Атанасов не са били на срещата и какъв знак е това, Йорданов отговори: „Попитай те тях защо не са присъствали. Отказахме се да разчитаме знаци от „Демократична България, защото един ден излъчват един знак, а на следващия друг“. Той заяви, че не разбира каква инсценировка може да има в една информативна среща, както я определи Христо Иванов.
Тошко Йорданов смята, че не всички мостове са изгорени между тях и „Демократична България“.
„Това ще стане ясно на самото гласуване. Ние имаме съвпадение в дълбоката съдебна реформа, която е тяхната цел на живота. Имаме абсолютно съвпадение при закриване на спецсъдилищата, при закриване на бюрото на главния прокурор. Съвпадение имаме и при социалната и финансовата политика“, добави той.
По отношение на ДПС Йорданов каза, че са имали само опознавателна среща, на която са представили програмата на ИТН.
„Не сме преговаряли с ДПС. Нямаме общи цели с ДПС, нямаме желание да правим коалиция с тях, разминаваме се по-много много неща. Не виждаме никакъв смисъл с толкова различен обект да водим каквито и да било разговори. Не е нормално без доказателства да се тиражират слухове“, заяви той.
„Ние не участваме в договорки, всички с изключение на нас са някакви бивши“, каза Тошко Йорданов.
И двете партии, ИТН и ГЕРБ, обещаха на избирателите си мажоритарен вот и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си? Линк към резултатите