България може да помогне на хората от Афганистан, които са работили в и с нашето посолство, с нашия контингент. Това заяви бившият главен секретар на МВР Калин Георгиев в студиото на „Събуди се”.
„Бежанците от Афганистан са много различни. Не казвам добри или лоши. Културата и начинът им на живот. Това са хора, които воюват от 500 години. Фактът, че не могат да бъдат победени, асимилирани и интегрирани от западната култура, че и от руската, означава, че наистина са много различни”, добави той.
По думите му на Афганистан не може да се гледа като на една цялостна държава. „Тя воюва от 500 години. Това е страна с много особен конгломерат от различни етноси, народи, езици и племена”, каза още бившият главен секретар на МВР.
Според него проблемът с миграцията не може да бъде решен с военно-полицейски мерки. „Останах с впечатление, че ние едва ли не се готвим за война. Казва се колко военни и единици техника е изпратена. Оградата не може да спре бежанците”, категоричен е Георгиев, който смята, че кризата се решава с преговори, дипломация и пари.
Дали бежанската криза се използва за политически цели, той каза: „Като гледам дивотията в страната, всичко се използва за политически цели. Може би в тази уродлива, агресивна форма не е било чак така”, уточни бившият главен секретар.
„Това, което се вижда, е страшно. Знаете ли колко страни има една монета - три. Ако погледнем от гледната точка на независимата страна - едните са жертвите на тези грозни деяния, другите са извършителите. Ако се опитаме да обясним действията на полицаите, най-лесно е да ги оплюем и заклеймим. Нещата са доста по-сериозни. Полицаят няма право на грешки”, заяви той.
„Много е лесно да теоретизираме. Когато тези момчета и момичета бяха подложени на дълга агресия - палени, бутани, плюти. Опитвам се да намеря нещо, с което да ги оправдая. Трудно е, но трябва да се знае, че има и такава гледна точка”, допълни Георгиев.
„Абсурд е някой висш ръководен служител да издаде такава заповед. Най-вероятно става въпрос за професионална неподготвеност, липса на тренировка, на издържаност на характера. Комбинацията с другите фактори, явно е довела до срив в съзнанието на полицаите”, смята още той.
Относно наказанието на полицаите Георгиев каза: „Доколкото разбирам срещу тях са повдигнати обвинения и вероятно съдбата им като полицаи е предрешена”, допълни той.
„Много неща би трябвало да се променят. Но затова е необходима сериозна и непрекъсната реформа, която обаче в системата на МВР звучи перверзно. МВР беше хвърляно дълги години в глупави, безсмислени, противоречиви и противоречащи си една на друга реформи. Затова е необходим политически консенсус”, каза бившият главен секретар на МВР. Георгиев не вярва, че политиците ще разрешат на МВР да бъде силно и да има силни специални служби.