ДПС категорично ще излъчи свой кандидат на предстоящите избори за държавен глава на 14 ноември, каза в интервю за БНР и БНТ председателят на партията Мустафа Карадайъ.
"Приехме и критерии за номинации и процедури за номинации. Тези срокове текат. Крайният срок за разширените областни съвети е 3 октомври. На 4 октомври трябва да получим всички документи в централата и след 5 октомври ще започнем да работим по тази тема. И ще вземем съответните решения в законоустановените срокове".
Карадайъ каза това в Брюксел, където запозна съпартийците си в Европарламента от "Обнови Европа" с, по думите му, случаи на нарушаване на човешките, гражданските и политически права на активисти на движението по време на предишните парламентарни избори. Карадайъ говори за "полицейщината по време на тези избори" и допълни, че е представил всички сигнали за нарушения, сред които - за нарушените права за вот на ромите, чиито квартали са били затворени:
"Под благовидната завеса "борба с купения вот". Борбата с купения вот и върховенството на правото не може да бъде за сметка на нарушаването на гражданските права! От друга страна, имаше нарушаване и на човешки права, и на политически права! Говоря за активисти на ДПС, които бяха следени; активисти и ръководители на партията, които бяха принуждавани да подписват протоколи, че няма да раздават рекламни материали и няма да провеждат обучителна кампания как да гласуват гражданите машинно. Бяха следени, бяха претърсвани на улицата...".
Относно реакциите на американските санкции срещу Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков, срещу които ДПС се противопоставят, политикът каза:
"В Брюксел ми споделиха, че с учудване разбират прецедента, че за първи път на територията на ЕС, в България, се прилагат санкции на трети държави в рамките на ЕС, като има регламент за това, че екстериториално санкции не могат да се прилагат".
Той допълни, че в "Обнови Европа" са приели позицията на ДПС:
"За екстериториалното прилагане на "Магнитски" на територията на ЕС, еднозначно се приема, че това е нарушение на европейски регламенти, а от наша страна ние потвърдихме, че това е в нарушение и на Конституцията, и на законите на Република България".
По темата за борбата с корупцията, Карадайъ заяви:
"Борба с корупцията трябва да се води и ние абсолютно категорично сме на тази позиция. Но, успоредно с това, борбата с корупцията не може да се води с незаконни и противоконституционни методи! Но кога има корупция? Когато има установени факти от съда".
Политикът заяви, че зад санкциите стои кръгът "Капитал", когото нарече "медийният монополист на мейнстрийма", изградил публичния образ на Бойко Борисов през 2007-2009 година, а сега - и на Кирил Петков, който още не е представил убедително доказателство, че няма друго гражданство и не е станал министър в нарушение на Конституцията и на Асен Василев, който "съставя черни списъци незаконно в България".
"Говоря за групата Капитал с представител Иво Прокопиев. Тази организирана олигархично-медийно-НПО-група в България много е ясно как действа в последните години срещу Движението за права и свободи. Аз съм категоричен, че господин Пеевски, ако не беше приятел на ДПС, нямаше да има този изграден образ".
Карадайъ е водил разговори и за Плана за устойчивост и развитие, който България все още не е предала в Европейската комисия
"Някои държави стигнаха стигнаха до 20 и над 20% на реализация на своите планове, докато в България още не сме си подали фиша".
Тъй като ДПС няма да се коалира с новосъздадената "Продължаваме промяната", Карадайъ коментира и дали е възможна коалиция с ГЕРБ на по-късен етап:
"Можем да разговаряме с всички еднакво на основата на ясна програма, ясни приоритети. Но, има едно нещо, което за нас е неотменимо и безусловно - възстановяването на държавността, което означава възстановяване на нормалността в политиката".
Председателят на правната комисия в Европейския парламент Адриан Васкес Ласара от "Обнови Европа" е предложил да бъде изпратена делегация от Европейския парламент, която да наблюдава провеждането на изборите в България, каза още Карадайъ.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.