Нова политическа формация на бившите служебни министри Петков и Василев няма да успее да обхване цялата територия на вакуум на политическо съдържание, който съществуваше в 45-ото и 46-ото Народно събрание". Това каза пред БНР политологът проф. Тодор Танев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Той прогнозира, че най-потърпевша от появата на "Продължаваме промяната" ще е коалицията "Демократична България":
"Предполагаемо е, че електоратът на ДБ ще се насочи по културни причини към новата формация. ПП е модерна и доста градска във всичко, което излъчва като послание". Проф. Тодор Танев изказа мнение, че по-разумно би било ДБ да не излъчват свой кандидат за президент:
"Шансовете им не са големи, а става дума за една синтетична формация, съставена от различни политически субекти. ... Не ми се вярва, че сплотеността в коалицията е висока. Който би взел участие в изборите за президент, ще трябва да жертва себе си за честта на полка. Не мисля, че си струва това. Не е срамно да нямаш собствен кандидат, да не произвеждаш жертви".
Според политолога мотивите на различните партии за издигане на кандидат-президент са различни - един е мотивът на ГЕРБ, друг е на ДПС. Той изключи възможността Бойко Борисов да е кандидат на ГЕРБ за президент, защото това би било самоубийствено за него, което политическият му нюх му подсказва. "Интересното ще е кой ще е кандидатът на ДПС", подчерта той.
Според него това, че всички искат да имат свой кандидат за държавен глава е някакъв вид компенсация за това, че в два парламента не успяха да съставят правителство:
"Това поведение на политическата класа засяга всички - въпросът не е решен и за политиците, и за избирателите. Затова предполагам, че активността на вота няма да е изненадващо ниска".
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.